Triumf Polaków w zawodach łazików marsjańskich

Polacy zdeklasowali rywali podczas prestiżowych zawodów University Rover Challenge, które odbyły się w bazie marsjańskiej na pustyni w pobliżu Hanksville w USA.

W turnieju University Rover Challenge pierwsze miejsce zajęli studenci z Politechniki Białostockiej, którzy zdobyli aż 493 na 500 punktów. To najlepszy wynik w historii zawodów University Rover Challenge.

Zwycięski łazik Hyperion jest wykonany z aluminium, ma sześć kół, waży ponad 40 kilogramów, jest wyposażony jest w GPS, kamery i manipulator przegubowy. Maszyna może osiągnąć prędkość 20 km/h. Łazik powstał na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W skład drużyny Hyperion weszli:

mgr inż. Piotr Ciura – koordynator projektu, doktorant na WM PB. Piotr ma doświadczenie w udziale w URC, był współtwórcą łazika marsjańskiego Magma2, który w 2011 roku wygrał zawody URC,Michał Grześ – konstruktor,Robert Bałdyga – programista,Jakub Maliszewski – elektronik,Jacek Wojdyła – elektronik,Ariel Lech – mechanik.

To już kolejne zwycięstwo ekipy z Białegostoku. W 2011 roku studenci tej uczelni zwyciężyli łazikiem Magma2.

Drugie miejsce podczas tegorocznych zawodów University Rover Challenge zajęła grupa z Politechniki Wrocławskiej (401 punktów), a trzecie  studenci Uniwersytetu Oregon (350 punktów). W zawodach brało udział 14 drużyn  ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Polski i Indii.