Uber zapowiada ekspansję w Europie

Firma Uber chce w tym roku stworzyć 50 tys. nowych miejsc pracy na terenie Europy.

Travis Kalanick, dyrektor zarządzający firmy zapowiada, że w 2015 roku Uber planuje szybką ekspansję w Europie. Firma chce stworzyć ponad 50 tys. miejsc pracy i nawiązać współpracę z władzami europejskich miast. Jego zdaniem taka współpraca może wpłynąć na rozwój gospodarczy miast, m.in. dzięki zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.

Błyskawicznie rosnący w siłę Uber wzbudza kontrowersje na całym świecie. Przeciwnicy aplikacji zwracają uwagę, że Uber łamie zasady konkurencji i nie kontroluje w wystarczający sposób ani kierowców ani ich pojazdów. Procesy wytaczają firmie kolejne kraje, w wielu miejscach doszło też do protestów taksówkarzy.  Kobieta, która w Indiach została rzekomo zgwałcona przez kierowcę taksówki Uber pozywa firmę w amerykańskich sądach.

Firma Uber powstała cztery lata temu w San Francisco. Świadczy bezgotówkowe usługi przewozowe. Dziś jest jednym z najprężniej rozwijających się start upów na świecie. Jego wartość jest oceniana na 40 miliardów dolarów. Z aplikacji korzystają mieszkańcy 250 krajów na świecie.