Ubraniowe zero waste – czy warto kupować używane ubrania?

Z popularnego ruchu zero waste zrodziła się eko moda na używane ubrania. Taka odzież jest bowiem przyjazna środowisku, a do tego niedroga i oryginalna. Zastanawiasz się, czy warto kupować ubrania z drugiej ręki? Poznaj zalety mody less waste.
Odświeżanie używanej koszulki za pomocą żelazka Braun
Odświeżanie używanej koszulki za pomocą żelazka Braun

Eko moda chroni środowisko

Noszenie używanych ubrań jest jednym z najskuteczniejszych działań, jakie można dziś podjąć dla ochrony środowiska. Przemysł modowy przez ostatnie dwie dekady podwoił swoją produkcję, zyskując niechlubny tytuł jednego z największych trucicieli planety. Odpowiada za 10% światowej emisji CO2, zatrucie wód chemikaliami, masowe zużywanie energii i wody pitnej oraz zanieczyszczenie odpadami. Tylko w Stanach Zjednoczonych każdego roku na wysypiska trafia 11,3 miliona ton tekstyliów[1]. Wiele z nich to nieużywane rzeczy, które nigdy nie zostaną wykorzystane ani przetworzone.

Eko moda powstała jako wyraz sprzeciwu wobec tych praktyk. Zamiast nieodpowiedzialnej konsumpcji stawia nacisk na drugie życie ubrań, przyczyniając się do ograniczenia odpadów, zmniejszenia produkcji, a co za tym idzie – oszczędniejszego zużycia zasobów naturalnych. Czy wiesz, że według kalkulatora śladu modowego Thredup ubrania z drugiej ręki pozwalają zmniejszyć ślad węglowy nawet o 70%[2]?

Jak dbać o ubrania w duchu less waste?

Jak dbać o ubrania ekologicznie? korzystaj z naturalnych środków piorących, staraj się jak najrzadziej prać ubrania z tworzyw sztucznych, pierz z maksymalnie wypełnionym bębnem pralki, prasuj za pomocą żelazka Braun CareStyle Compact, wyposażonego w tryb Eco, który zużywa ponad 48% mniej energii niż tryb Turbo - infografika

Dbałość o planetę nie musi jednak kończyć się na wyborze używanych ubrań. O zasadach zero waste warto pamiętać również podczas pielęgnacji garderoby, bo i to nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Syntetyczne środki piorące uwalniają do wód chemikalia. Natomiast odzież z tworzyw sztucznych dodatkowo zatruwa je mikroplastikiem. Każde pranie czy prasowanie parowe wiąże się też ze zużyciem wody i energii. Jak temu zaradzić?

Dla przykładu żelazko z generatorem pary CareStyle Compact IS 2143 BL Braun umożliwia prasowanie w duchuless waste. W trybie ECO zużywa ponad 48% mniej energii niż z włączoną opcją Turbo, zachowując przy tym najwyższą jakość działania. Do tego produkuje dwa razy więcej pary niż zwykłe żelazka parowe Braun, co pozwala skrócić czas prasowania o połowę w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami. Dzięki temu, że prasujesz szybciej, pobieranie prądu trwa krócej, więc Twoje rachunki są niższe. A Ty oszczędzasz czas, przygotowując się rano do pracy.

Ubrania zero waste mają wysoką jakość

Nawet jeśli nowe ubrania zamiast na wysypisko trafiają do szaf, ich życie nie trwa zbyt długo. Tzw. fast fashion stawia bowiem na szybkie i tanie wykonanie, a to negatywnie odbija się na jakości. Niedrogie rzeczy z sieciówek szybciej się niszczą i często po kilku sezonach nie nadają się do codziennego użytku.

Co innego ubrania z second handu. Wbrew powszechnej opinii dostępne tam vintage rzeczy są solidnie uszyte. Dzięki temu mimo upływu lat i wielokrotnego noszenia nadal wyglądają jak nowe.

Dzieje się tak dlatego, że ubrania vintage pochodzą z rynku zachodniego z czasów, gdy szybka moda i poliester nie były jeszcze powszechne. Z tego powodu są precyzyjnie wykonane z przyjaźniejszych środowisku materiałów, jak bawełna czy rayon. Chyba trudno o lepszy dowód na to, że posłużą w dobrym stanie jeszcze przez kolejnych kilka lat?

Ubrania z second handu są oryginalne

Ubrania z drugiej ręki są jednak nie tylko ekologiczne i dobre jakościowo, ale i jedyne w swoim rodzaju. Podczas gdy wieszaki w popularnych sieciówkach uginają się od dziesiątek jednolitej odzieży, w second handach czekają prawdziwe perełki. Dzięki temu, że są dostępne w pojedynczych sztukach, prawdopodobieństwo spotkania osoby w tej samej stylizacji jest znikome. Tak ubrania z second handu stają się dobrym sposobem, aby wykreować wyrazisty, indywidualny styl i wyróżnić się z tłumu.

Rzeczy vintage są modne

W second handach szczególną popularność zdobywają ubrania vintage. Ta unikatowa odzież królowała w modzie mniej więcej od połowy minionego stulecia. Teraz jej powrót zbiega się zaś z upowszechnieniem ruchu no waste.

Rzeczy vintage przywołują nostalgię za minionymi czasami. Podkreślają modowy gust. Wyrażają zainteresowanie kulturą sprzed lat. Mogą być nawet ekologicznym manifestem.

Kto jednak, zamiast zaopatrywać się w vintage ubrania, woli podążać za najnowszymi trendami, wcale nie musi rezygnować z bycia zero waste. Na popularnych platformach sprzedażowych nie brakuje ofert niemal nienoszonych ubrań z najnowszych kolekcji prestiżowych marek. Może warto więc przed zakupem nowej rzeczy poszukać jej używanego odpowiednika w internecie?

Ubrania z drugiej ręki to duża oszczędność

Tym bardziej, że kupując używane ubrania online albo w second handach, można sporo zaoszczędzić. Według raportu opublikowanego przez Wtórpol za 2021 r. to właśnie cena najczęściej decyduje o wyborze ubrań less waste[3]. Nic dziwnego – podczas gdy w sklepie za rzeczy od znanych projektantów nierzadko trzeba zapłacić fortunę, w second handzie są one dostępne za grosze. W efekcie wysokiej jakości używana marynarka może mieć kilkukrotnie niższą cenę niż jej nowa odpowiedniczka przeciętnej jakości.

Ubrania z second handu na wagę zwykle kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Nieco wyższe ceny obowiązują natomiast w sprzedaży online. Zysk z zakupów w internecie wciąż wynosi jednak od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Używane ubrania są zdrowsze

To wszystko sprawia, że już 44% Polaków przyznaje się do zakupów w second handach[4]. Ta liczba byłaby może jeszcze wyższa, gdyby nie związanie z ubraniami z drugiej ręki uprzedzenia.

Badanie przeprowadzone w 2020 r. na Uniwersytecie w Leeds wykazało na przykład, że do zakupów w tzw. ciucholandach w dużej mierze zniechęca obawa przed brakiem czystości[5]. Tymczasem ubrania z second handu są obowiązkowo dezynfekowane. Jednak jako że przed zakupem bywają mierzone przez dziesiątki osób, należy dodatkowo pozbyć się z nich bakterii.

Jeśli ubranie nadaje się do prania w 60 stopniach, można po raz pierwszy odświeżyć je w takiej temperaturze. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a do tego mało ekologiczne. Dlatego najłatwiej odświeżysz je za pomocą prasowania. Żelazko z generatorem pary Braun CareStyle 7 Pro, dzięki gwałtownemu wyrzutowi pary, zlikwiduje nieprzyjemny zapach i sprawi, że tkanina odzyska swą miękkość.


Jak kupować używane ubrania w zgodzie z zero waste? Kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne, wybieraj ubrania w dobrym stanie, nie kieruj się wyłącznie najniższą ceną, przeznacz większą ilość czasu na szperanie wśród ubrań i przemyślane zakupy, po zakupie dobrze wypierz ubrania i wyprasuj żelazkiem z generatorem pary Braun - infografika

Podczas gdy wiele osób absorbuje kwestia higieny ubrań w duchu zero waste, niewiele mówi się o alergicznym działaniu ich nowych odpowiedników. Czy masz świadomość, że zawierają one sztuczne barwniki, pestycydy i inne chemikalia? Mogą one podrażniać skórę do momentu, aż nie zostaną dokładnie sprane.

W przypadku ubrań vintage ten problem nie istnieje. Były one bowiem poddane czyszczeniu tak wiele razy, że wszystkie toksyczne substancje już dawno zostały z nich usunięte.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Zdarza się jednak, że używane ubrania śmierdzą po praniu, a zapach stęchlizny w szafie utrzymuje się przez długi czas.

Winna temu jest długa droga, jaką odzież musi przebyć od właściciela do sklepu. Wielokrotne noszenie, przechowywanie w szafie, transport, dezynfekcja – to wszystko pozostawia na niej zapachowy ślad. Jednak i on nie musi być przeszkodą dla nabywania ubrań no waste. Po zakupie wystarczy tylko zastosować sprawdzone sposoby na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań.

  • Włóż używane ubrania do zamrażalnika – umieszczenie odzieży na kilka godzin w bardzo niskiej temperaturze powinno zneutralizować zapach stęchlizny na ubraniach.
  • Wypierz ubrania z second handu ręcznie – inną metodą na to, jak usunąć zapach stęchlizny, jest zamoczenie odzieży w wodzie z dodatkiem szklanki octu i kilku kropel olejku sosnowego. Pierwszy składnik skutecznie rozprawia się z nieprzyjemną wonią, a drugi nadaje świeży, leśny aromat.
  • Wyprasuj ubrania z drugiej ręki parowo – jeśli pranie śmierdzi stęchlizną, gorąca para na pewno sobie z tym poradzi. Żelazko z generatorem pary CareStyle Compact to zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy sposób na to, jak pozbyć się zapachu z ubrań. Nie musisz nawet rozkładać deski, bo dzięki funkcji prasowania w pionie urządzenie łatwo poradzi sobie z mniejszymi zagnieceniami. Duży wyrzut pary pod wysokim ciśnieniem sprawia, że przenika ona przez całą tkaninę, skutecznie usuwając przykry zapach. Ponowne pranie czy moczenie nie jest już potrzebne. Ubranie jest odświeżone w kilka minut i gotowe do założenia.

Jeszcze do niedawna ubrania z second handu budziły sceptycyzm z powodu obaw o brak czystości, przestarzałego stylu czy wstydu. Obecnie przekonują się do nich zwolennicy zero waste, miłośnicy rzeczy vintage oraz wszyscy, którzy doceniają niewielką cenę używanych ubrań, ich markowe pochodzenie, dobrą jakość i przyjazność środowisku.

[1] https://www.bloomberg.com/graphics/2022-fashion-industry-environmental-impact/

[2] https://www.thredup.com/fashionfootprint

[3]https://raport.wtorpol.com.pl/

[4] Według raportu Wiedza Polaków o recyklingu odzieży 2021 https://raport.wtorpol.com.pl/

[5] https://eprints.whiterose.ac.uk/163457/

Materiał przygotowany we współpracy z marką Braun.