W Holandii powstało darmowe ‘Airbnb’ dla uchodźców

Trzech młodych przedsiębiorców z Holandii uruchomiło stronę internetową, która pozwala znaleźć tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców przybywających do Europy.

Serwis o nazwie Refugee Hero powstał zaledwie w ciągu czterech dni. Jego twórcy wzorowali się na Airbnb, popularnej wyszukiwarce noclegów na całym świecie. Jest jednak zasadnicza różnica. Tu wszystko odbywa się bezgotówkowo. W serwisie Refugee Hero osoby prywatne, ale także organizacje i instytucje, szkoły i kościoły mogą udostępniać informacje o tym, na jak długo i ile osób są w stanie przenocować, a także zostawić swój numer kontaktowy.

Na razie swoje domy w serwisie refugeehero.com zarejestrowały 63 osoby z Holandii, Irlandii, Czech, Francji, a nawet Szwecji.

Jeden z założycieli serwisu, Jamal Oulel, podkreśla, że pomysł na stworzenie takiej strony przyszedł mu do głowy w zeszłym tygodniu, pod wpływem rozmowy nt. kryzysu migracyjnego, z jakim obecnie zmaga się Europa. W 2014 roku Holandia wydała prawie 500 mln euro na to, by pomieścić uchodźców ubiegających się o azyl w tym kraju. Zdaniem Oulela, oficjalna droga “jest bardzo uciążliwa i nieefektywna”, z tego powodu twórcy postanowili stworzyć tańsze, szybsze i bardziej wydajne rozwiązanie.

Więcej:internet