W Polsce odkryto groby wampirów?

Polscy archeolodzy dokonali wstrząsającego odkrycia. Twierdzą, że odnaleźli groby wampirów.

Groby odnaleziono podczas budowy drogi nieopodal Gliwic. W tych rejonach badacze zazwyczaj znajdowali szczątki z okresu II wojny światowej. Tym razem natrafili jednak na szkielety, których głowy zostały odcięte i umieszczone w ich nogach.

Zdaniem archeologów może to wskazywać, że ciała były przedmiotem zrytualizowanej egzekucji mającej na celu zapewnienie, że zmarły na pewno nie wstanie z grobu.

Zgodnie z pradawnymi wierzeniami, głowa odcięta od ciała miała powstrzymać zmarłego przed powstaniem i straszeniem mieszkańców. Obcięcie głowy było jednym ze sposobów, które mogły temu zapobiec. Kolejnym było powieszenie zmarłego na sznurze, który po pewnym czasie oddzielał głowę od reszty ciała.

Obcinanie głowy zmarłym podejrzanym o wampiryzm było popularnym obrzędem stosowanym w krajach słowiańskich we wczesnym okresie naszej ery i panowania wierzeń pogańskich.

Na razie nie wiadomo, kiedy pochowano ciała znalezione pod Gliwicami. Według Jacka Pierzaka, jednego z archeologów, szkielety odnaleziono bez biżuterii, pasów, guzików lub inne artefaktów, które mogą pomóc w określeniu daty pogrzebu.

Więcej:cywilizacje