W Wielkiej Brytanii powstała Rządowa Komisja d.s. Samotności. Problem dotyczy milionów

W tle decyzji jest kontynuacja dzieła zamordowanej polityk.

Problem, według badań, dotyczy około 9 milionów osób na wyspach. Komisja ma działać ponadpartyjnie, przewodzić jej będzie minister sportu i społeczeństwa obywatelskiego Tracey Crouch. 

– Dla stanowczo zbyt wielu osób samotność to smutna codzienna rzeczywistość – powiedziała premier Teresa May – Chciałabym skonfrontować się z tym wyzwaniem, odnieść się do samotności osób starszych, tych którzy stracili kochane osoby, ludzi, którzy potrzebują, z nie mają do kogo zwrócić się ze swoimi doświadczeniami i problemami. 

Badania w Australii pokazały, że samotność może być czynnikiem pobudzającym dla chorób psychicznych, takich jak depresja, paranoja oraz stany lękowe. Z kolei przeprowadzona przez brytyjski rząd analiza w 2015 pokazała, że 11% starszych osób ma rzadszy kontakt z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami niż… raz w mięsiącu. Projekt brytyjskiego rządu ma dotyczyć osób w różnym wieku i przy wsparciu publicznych funduszy próbować organizować różne formy aktywności i wsparcia.

Wcześniej tym problemem zajmowała się Jo Cox, polityk Partii Pracy, zamordowana w 2016 roku w swoim biurze poselskim. Premier Teresa May powołując komisję podkreśliła, że jest to kontynuacja dzieła Cox.

Źródło: Science Alert