Wędrowne ptaki mogą przenosić grypę

Grypa wśród drobiu może zdarzać się coraz częściej. Takiego zdania są naukowcy, którzy uważają, że groźne zarazki mogą być przenoszone przez ptaki wędrujące.

Zdaniem naukowców ogniska ptasiej grypy mogą być w przyszłości coraz powszechniejsze. Wirusy ptasiej grypy mogą być przenoszone przez wędrowne ptaki, które zarażają hodowlane kaczki i kury. 

Na łamach magazynu “Science” naukowcy z Holandii opisali przypadek zjadliwej odmiany wirusa ptasiej grypy, który został wykryty na farmie w Wielkiej Brytanii. Autorzy podkreślają, że wirus został przeniesiony przez ptaki wędrowne prawdopodobnie z Rosji. 

Szczep ptasiej grypy H5N8 zostal wykryty w ubiegłym roku na terenie Rosji, w Ameryce Północnej i w niektórych krajach Europy. Wybito wtedy miliony sztuk drobiu. 

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności podkreśla jednak, że drób hodowlany jest trzymany w ścisłym zamknięciu, więc nie ma jak zarazić się od wędrownych ptaków. Bez względu na to skąd pochodzą wirusy, naukowcy alarmują, że warto dokładnie je monitorować. Wirusy grypy szybko mutują i są nieprzewidywalne.

Czytaj więcej: