Wieżowiec z drewna powstanie w Szwecji

Najwyższy na świecie wieżowiec z drewna ma powstać w Sztokholmie w 2023 roku.

Władze stolicy Szwecji zorganizowały konkurs na nowoczesny budynek mieszkalny. W rywalizacji na razie prowadzą architekci z pracowni C. F. Møller. Zdaniem autorów projektu, do tej pory stal i beton miały zbyt duży udział w rynku, by projektanci chcieli sięgać po inne tworzywa. Teraz ta tendencja się odwraca. Większą rolę zaczyna odgrywać ekologia.

W zaprojektowanym przez nich wieżowcu wszystkie główne elementy konstrukcji, takie jak podłogi, ściany, sufity, ramy okien, windy i klatki schodowe są wykonane z drewna. Jedynie fundamenty wieżowca powstaną z betonu. Elewację budynku pokrywa szkło, a górne piętra porastają drzewa. Zalet mieszkania w takim budynku byłoby wiele. Mieszkania byłyby przede wszystkim tańsze, bardziej ekologiczne i prostsze do wykonania.

Pierwszym wysokim budynkiem z drewna był Stadthaus Murray Grove w Londynie. 9-piętrowy obiekt ma ok. 30 m wysokości, jest energooszczędny, odzyskuje ciepło w ok. 70%, ma także zamontowane panele słoneczne na dachu. Budynek wzbudził wielkie zainteresowanie na rynku nieruchomości, a dostępne apartamenty zostały wyprzedane zaledwie w ciągu godziny. 

 

fot. C.F. Møller, Dinell Johansson

fot. C.F. Møller, Dinell Johansson