Witamina B dotarła na Ziemię z kosmosu?

Czy życie tu na Ziemi rozpoczęło się w kosmosie? Naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie. Teraz mają dowód na to, że nie byłoby nas gdyby nie meteoryty sprzed miliardów lat.

Naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w NASA odkryli witaminę B3 zwaną także niacyną, w grupie ośmiu, bogatych w węgiel meteorytów. Odkryli także prostą zależność – im więcej węgla w meteorycie, tym również więcej witaminy B. Jej zawartość w meteorytach oceniono na 30 do 600 cząsteczek na miliard. 

Odkrycie to sugeruje, że znaczne ilości niacyny, początkowo obecnej na Ziemi, mogły pochodzić z kosmosu i trafić na naszą planetę w czasie intensywnych uderzeń meteorytów, powszechnych w początkowej fazie jej istnienia. Gdy już witamina dotarła na Ziemię, jej rozprzestrzenienie się  umożliwiły liczne procesy naturalne, m.in. erozja. 

Dlaczego może być to wskazówka dotycząca początków życia na Ziemi? Niacyna, czyli kwas nikotynowy jest prekursorem aminy o nazwie dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD). Aminy mają zasadnicze znaczenie dla powstawania aminokwasów, które z kolei tworzą białka cząsteczkowe. Naukowcy są jednak ostrożni i nie chcą na razie wyciągać zbyt dalekich wniosków. Wyniki badań nad kosmiczną witamina B ukazały się w Geochimica et Cosmochimica Acta.