Leczenie homeopatyczne wymaga dużej wiedzy lekarskiej, farmakologicznej oraz wnikliwej obserwacji i znajomości pacjenta. Terapia ta jest wysoce zindywidualizowana, to znaczy, że uwzględnia odmienny dla każdego sposób reakcji i przebieg schorzenia. Ze strony chorego wskazana jest umiejętność samoobserwacji i analizy, aby móc odpowiedzieć na wszystkie zadane mu przez lekarza pytania.

Nie jest to takie proste, gdyż w codziennym pędzie przestajemy na wiele rzeczy zwracać uwagę. W przypadku małych dzieci rodzice muszą wykazać się również dużą znajomością i obserwacją swojego podopiecznego. Zadawane pytania nie dotyczą tylko kwestii związanych z chorobą, ale również z przyzwyczajeń dziecka, czy jego diety. Tego typu informacje bardzo często stanowią cenną wskazówkę, która pomaga w ustaleniu przyczyn choroby i dobraniu odpowiedniego leku homeopatycznego.

Wizyta u lekarza – jak wygląda:

Podczas wizyty u lekarza homeopaty spotkamy się ze standardowym postępowaniem, tak samo jak podczas klasycznej wizyty lekarskiej:

 • ustaleniem rozpoznania klinicznego choroby na podstawie zgłaszanych dolegliwości, badania fizykalnego i analizy badań dodatkowych,
 • ustaleniem leczenia klasycznego, homeopatycznego bądź kompleksowego uwzględniającego obie metody lecznicze, gdyż nie ma ryzyka szkodliwych interakcji.
 • na tym etapie, aby móc dobrać odpowiedni lek homeopatyczny, nieodzowny jest obszerny wywiad lekarski obejmujący następujące aspekty:
 • okoliczności pojawienia się objawów chorobowych np. pora roku, dnia, warunki atmosferyczne (przemoknięcie na deszczu, przegrzanie, przemarznięcie), rodzaj posiłku, przeżyty stres wypadek itp.
 • precyzyjne określenie lokalizacji dolegliwości np. przy bólu głowy – która strona głowy jest bolesna, jaka jej część, kierunek rozprzestrzeniania się bólu, promieniowanie w określonym kierunku, itp.
 • określenie rodzaju dolegliwości np. ból punktowy, rozlany, rwący, piekący, kłujący, itp.
 • sytuacje, które powodują poprawę (złagodzenie), bądź nasilenie dolegliwości, czyli tzw. „modalności” np. poprawa na świeżym powietrzu, w pozycji leżącej lub pogorszenie nocą, podczas ruchu, itp.
 • objawy towarzyszące np. gorączka z silnym pragnieniem, katar z utratą węchu
 • odczucia chorego w trakcie choroby np. uczucie wewnętrznego ciepła, bądź zimna, dreszcze, brak możliwości rozgrzania się itp.
 • objawy ogólne, takie jak zmęczenie, potliwość, zaburzenia snu, apetyt bądź awersja do określonych pokarmów, drżenia itp.
 • bardzo ważny jest też stan psychiczny pacjenta w czasie choroby, czy jest smutny, zirytowany, niespokojny, pobudzony itd.

Leczenie przewlekłych schorzeń

Precyzyjne określenie cech schorzenia, poparte rzetelną wiedzą, doświadczeniem i znajomością leków homeopatycznych, pozwala na dobór skutecznej, zindywidualizowanej terapii. W przypadku schorzeń przewlekłych, oprócz leków objawowych, dobierane są także leki "sposobu reagowania i typu wrażliwego" dla danego pacjenta. Wtedy wywiad poszerzony jest dodatkowo o dalsze dane:

 • szczegółowa historia chorób pacjenta i jego rodziny
 • analiza funkcjonowania wszystkich narządów i układów organizmu
 • określenie cech osobowości, charakteru i temperamentu chorego.

Pacjenci często zaskoczeni są tak dokładną analizą ich problemów zdrowotnych i nie zawsze potrafią określić wszystkie objawy i okoliczności swoich dolegliwości. Wtedy proszeni są o wnikliwą samoobserwację. Jeśli poszukujesz lekarza, stosującego leki homeopatyczne w swojej okolicy, najlepiej skontaktuj się z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej.