Woda na Marsie potwierdzona

Próbnik Phoenix, który stoi na Marsie i skrobie tamtejszy lód, po przebadaniu próbek potwierdził, że to co naukowcy uważali za zamarzniętą wodę rzeczywiście nią jest.

Specjaliści z NASA potwierdzili, że na Marsie jest woda. Wcześniej podawali, że woda jest tam niemal na pewno, bo lądownik odkrył swoim ramieniem z końcówką do pobierania próbek fragment gruntu pokrytego białą substancją zidentyfikowaną jako lód. Teraz próbnik dostarczył próbkę gleby do analizatora, dzięki czemu wiadomo już na pewno, że na Czerwonej Planecie jest woda.
– Już wcześniej były dowody na obecność wody na Marsie. Ale teraz po raz pierwszy dotknęliśmy jej i spróbowaliśmy – mówi William Boynton z Universytetu Arizony, który odpowiada za zamontowany na lądowniku Phoenix „piecyk”, czyli analizator termiczny (Thermal and Evolved-Gas Analyzer, TEGA).
Lądownik wykonał już program minimum na Marsie, a zrobił to tak dobrze, że jego misję przedłużono do końca września.
– Oczekujemy pełnego sukcesu. Mars okazał się być niesamowicie ciekawy, a lądownik pracuje doskonale – mówi Michael Meyer, kierownik naukowy Programu Eksploracji Marsa w NASA. Po wygaszeniu misji naukowcy zajmą się opracowaniem danych nadesłanych przez sondę Phoenix Mars Lander. h.k.