Zia dorastał w Kabulu, ale swoją przyszłość wiąże z Polską [PODCAST JAK NAS WIDZĄ]

Zia pochodzi z Afganistanu. W Warszawie studiuje stosunki międzynarodowe. Nam opowiada o dorastaniu w Kabulu, pierwszych zmaganiach z polszczyzną, a także o rodzinie, która pozostała w pełnym niepokoju kraju.

Jest jednym z młodych, zdolnych Afgańczyków, który swoją przyszłość widzi nad Wisłą. Zia do Polski trafił kilka lat temu, poszukując uczelni, na której mógłby zgłębiać swoją pasję wiedzy o świecie. Zdecydował się na jeden z warszawskich uniwersytetów, gdzie już niedługo będzie bronił tytułu magistra na wydziale stosunków międzynarodowych. W międzyczasie perfekcyjnie opanował nasz język i zadomowił się wśród swoich polskich kolegów i koleżanek. 

(archiwum prywatne) / Zia pochodzi z Afganistanu. W Warszawie studiuje stosunki międzynarodowe

Dziś Afganistan przykuwa uwagę dramatycznymi wydarzeniami, których jesteśmy świadkami. Wycofanie się wojsk zachodnich oraz niespodziewanie szybkie (nawet dla ekspertów od obronności) zajęcie kraju przez talibów zapowiadają ponowny trudny okres w historii kraju, który właściwie przez całą swoją niezależną historię (Afganistan odzyskał niepodległość w 1919 roku) zmagał się w wojnami, inwazjami i niepokojami wewnętrznymi. 

W kolejnych odcinkach podcastu „Jak nas widzą” rozmawiamy po polsku z obcokrajowcami nie tylko o krajach ich pochodzenia, ale również na temat Polski i Polaków widzianych z dalekiej perspektywy.