Znajdź Polskę na mapie Pangei!

Antarktyda graniczy z Australią i Indiami, Szwajcaria leży nad bezkresnym oceanem, a Kanadyjczycy mogą na urlop w Portugalii pojechać samochodem.

Taki świat oczywiście nigdy nie istniał. Pangea, superkontynent, którego kształt widać na tej niezwykłej mapie, uformowała się około 200 mln lat temu; 100 mln lat później zaczęła się dzielić na siedem istniejących dziś kontynentów. Pomysł, żeby na mapę Pangei nałożyć sieć współczesnych granic państwowych, narodził się w głowie Massima Pietrobona, Włocha mieszkającego w Barcelonie.

Zafascynował go kontrast między jednością pradawnego superkontynentu a współczesnym rozbiciem politycznym. Puryści mogą się przyczepić na przykład do obecności niektórych wysp, choćby Islandii, która powstała miliony lat po rozpadzie Pangei, czy do kształtu linii granic, ale mapa nie ma pretensji do naukowej ścisłości. To zabawa, która miała podziałać na wyobraźnię – i działa! Czy umiesz wskazać miejsce, w którym na Pangei znajduje się Polska?

Cykliczny superkontynent

Pangea nie była jedynym superkontynentem w dziejach Ziemi. Naukowcy przypuszczają, że kontynenty regularnie łaczą się ze sobą (dzieje się to co 300–500 mln lat), by po ok. 100 mln lat istnienia jako superkontynent ponownie rozpaść się na mniejsze obszary lądu.