Zobacz bicie serca z laboratorium!

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu wyhodował bijącą tkankę serca.

W 2008 roku, w badaniach prowadzonych na Uniwersytecie w Minnesocie wykazano, że komórki z serca szczura można wyekstrahować z zewnętrznej powłoki serca i zastąpić komórkami szczurzych noworodków. W ten sposób można zregenerować pracę serca. Podobny proces umożliwił naukowcom wyhodowanie ludzkiej tkanki z serca myszy.

Za pomocą różnych enzymów i specjalnych detergentów naukowcy pozbawili serce myszy wszystkich komórek i otrzymali “rusztowanie”, które wypełniono ludzkimi komórkami macierzystymi. Komórki mogły przekształcić się w jeden z trzech rodzajów komórek serca.

– Do tej pory nikt nie zastosował takiej metody do zregenerowania serca – mówi Lei Yang, jeden z autorów badania.

Po kilku tygodniach ludzkie komórki zasiedliły serce myszy, a tkanka rozpoczęła bicie z częstotliwością od 40 do 50 uderzeń na minutę.

Proces może zapoczątkować spersonalizowaną transplantację organów. Może być także okazją do pogłębionych badań serca i jego reakcji na leki. Naukowcy mają teraz w planach stworzenie tkanki serca, którą będzie można wykorzystać do zastępowania uszkodzonych rejonów, np. po zawale serca. Testy na zwierzętach mają być prowadzone w ciągu najbliższych kilku lat.

Więcej:technika