Zobacz najrzadziej występujące zwierzę świata!

Oto jedno z najrzadziej występujących stworzeń na Ziemi. Żyje na naszej planecie od 500 milionów lat, a do tej pory było widziane tylko dwa razy!

Allonautilus scrobiculatus jest uznawany za jedno z najrzadziej występujących stworzeń na świecie. Ten morski mięczak został dostrzeżony po raz pierwszy od 31 lat! 

Nieuchwytny mięczak jest dalekim krewnym kałamarnicy i mątwy. Zamieszkuje naszą planetę już od 500 milionów lat. Gatunek został odkryty w 1984 roku w Papui Nowej Gwinei przez biologa Petera Warda z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Od 2011 roku prof. Ward wraz ze swoim zespołem naukowym zasadzał się na ten rzadki gatunek z różnymi przynętami umieszczonymi od 150 do 400 metrów pod powierzchnią wody. Badacze przez 12 godzin dziennie rejestrowali, co dzieje się w głębinach.

W tym roku wysiłek został nagrodzony. Jednej nocy na nagraniu badacze zobaczyli, jak allonautilus zbliża się do przynęty po 31-letniej nieobecności w życiu Warda. Wkrótce dołączył do niego kolejny osobnik. Przez chwilę mięczaki walczyły o dostęp do przynęty, aż w pobliżu pojawił się samogłów.

Więcej:zwierzęta