Żubrówka: Doskonały środek na komary

Turówka wonna inaczej nazywana żubrówką była tradycyjnie stosowana przez Indian amerykańskich do odstraszania komarów. Naukowcy zidentyfikowali substancje, które są za to odpowiedzialne.

Turówka wonna (żubrówka) jest w Polsce głównie znana dzięki wódce. Indianie z Montany i Alberty stosowali tę roślinę jako środek odstraszający komary i inne owady. Aromatyczne trawy splecione w warkocze wieszano w domach lub noszono przy sobie. Charles Cantrell z Amerykańskiego Wydziału Rolnictwa postanowił sprawdzić, jakie składniki trawy są odpowiedzialne za te właściwości. 

W badaniach laboratoryjnych wykazano, że rośliny tradycyjnie wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców Ameryki do odstraszania komarów są rzeczywiście skuteczne.

Naukowcy zidentyfikowali dwa składniki – kumarynę i fitol. To właśnie one sprawiają, że roślina działa odstraszająco na owady. Testy w laboratorium wskazały, że żubrówka odstrasza komary tak samo skutecznie jak powszechnie stosowany syntetyczny środek na komary. Kolejne testy mają wyjaśnić, jak długo utrzymuje się ten efekt.

Czytaj więcej: