Zwiedzaj polskie zabytki z nową aplikacją!

Aplikacja Zabytki w Polsce zachęca do aktywnego zwiedzania i poznawania polskich zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa opublikował najnowszą wersję aplikacji celowo na początku wakacji. Teraz użytkownicy smartfonów mogą w prosty sposób zaplanować wyprawę śladem ciekawych zabytków. Nowa wersja aplikacji oferuje informacje o miejscach wpisanych do rejestru zabytków, w tym o Pomnikach Historii, zabytkach nieruchomych czy stanowiskach archeologicznych. Do powstania jej zasobów fotograficznych przyczyniły się osoby biorące udział w projekcie Wiki Lubi Zabytki, prowadzonym przez fundację Wikimedia Polska, z którą NID współpracuje od 2011 roku.

Ponad 22 tys. polskich zabytków znalazło się w nowej, bezpłatnej aplikacji mobilnej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Aplikacja wykorzystuje mechanizm geologalizacji. Za pośrednictwem sygnału GPS określa miejsce, w którym znajduje się użytkownik i podpowiada najciekawsze obiekty, które można odwiedzić w okolicy. Zabytki można również wyszukiwać, korzystając z mapy. Przy każdym obiekcie znajdziemy jego opis, historię, zdjęcia i ciekawostki. Całość została przygotowana i zredagowana jest przez osoby, które na co dzień zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce.

NID zapowiada, że baza zabytków zamieszczona w aplikacji będzie systematycznie powiększana. Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony Google Play