Prenumerata

Śledczy 02/20

Potwór z Charleroi

Już w latach 30. XX w. amerykański eseista S.S. Van Dine pisał o powieści kryminalnej, że jest to rodzaj gry intelektualnej, a nawet więcej – jest to „rozgrywka sportowa, w której autor musi grać z czytelnikiem uczciwie. Podobnie jak w brydżu może blefować i stosować przeróżne sztuczki, ale nie wolno mu posuwać się do oszustwa”. A więc przechytrzyć czytelnika można, ale wyłącznie w sposób niewinny. Przez długi czas zasadę tę traktowano jako rodzaj niepisanej umowy dżentelmeńskiej. Kodyfikacji dekalogu powieści detektywistycznej podjął się dopiero G.K. Chesterton.

Ten brytyjski dziennikarz i pierwszy – od 1930 r. – przewodniczący Klubu Detektywów, opracował dziesięć złotych reguł powieści kryminalnej. Czego tam nie ma! Otóż w historii nie powinien występować żaden Chińczyk, nie wolno stosować nieznanych trucizn ani wykorzystywać tajnego przejścia więcej niż raz! Oczywiście detektyw, rozwiązując zagadkę, nie może korzystać ze zjawisk nadprzyrodzonych ani sam być winny zbrodni. Jednak lektura chociażby „Zabójstwa Rogera Ackroyda” Agathy Christie dowodzi, że wielcy pisarze nie wahali się łamać tych zasad.

Opowieści o prawdziwych zbrodniach, które publikujemy w kolejnych wydaniach magazynu „Śledczy”, wymykają się prostym regułom. Historie, które rzeczywiście się wydarzyły, burzą dobre samopoczucie, bo krwawe zbrodnie bywają trudne do wyobrażenia. Choć dalej mamy do czynienia z grą intelektualną, zmieniają się jej uczestnicy. To przestępca prowadzi rozgrywkę „sportową” ze śledczymi. A prawdziwych przestępców żadne złote reguły nie obowiązują.

Emocjonującej lektury.

Łukasz Załuski
redaktor naczelny

SPIS TREŚCI

6 Seryjni / Kazimierz Pytko | Co kieruje ludźmi, którzy zdolni są do największych okrucieństw i najczęściej nie poczuwają się do żadnej winy? 

13 Nikt nie rodzi się zły – rozmowa z dziennikarzem śledczym Arturem Górskim

16 Potwór z Charleroi / Jowita Kiwnik Pargana | Pedofilowi Markowi Dutroux oraz jego wspólnikom postawiono 243 zarzuty.

28 Już nie tabu – rozmowa z podinspektorem Jarosławem Kończykiem

30 Kij, wrzątek i trucizna / Stanisław Góralczyk | W Rosji nie brakowało seryjnych morderczyń. Wykazywały się nie mniejszym okrucieństwem niż mężczyźni.

38 Legionista / Artur Górski | Bywa, że w Legii Cudzoziemskiej ukrywają się zbrodniarze, ale także ci, którzy z nimi walczą pod przykrywką.

48 Niewidzialne: STOP przemocy / Hanna Adamkowska | Podopieczne Fundacji Centrum Praw Kobiet zdecydowały się na wzięcie udziału w cyklu programów dokumentalnych „Niewidzialne: STOP przemocy” na antenie Crime+Investigation Polsat.

52 Puste ramy / Joanna Lamparska | Muzea chronione są niczym bankowe skarbce, a mimo to dochodzi w nich do kradzieży dzieł sztuki wartych grube miliony.

60  Druga twarz przykładnego Stefana / Włodzimierz Szczepański | Sprawa seryjnego mordercy z okolic Bydgoszczy  wstrząsnęła Polską połowy lat 60. XX wieku.

66 Krwawy niebieski szlak / Piotr Kałuża | Po latach krakowskie Archiwum X wznowiło śledztwo w sprawie dwójki młodych ludzi zastrzelonych nieopodal szlaku w Górach Stołowych.

74 Akcja „Hiacynt” / Andrzej Fedorowicz | Akcja, którą przeprowadziła Służba Bezpieczeństwa, żeby kompromitować i szantażować gejów.

80 Rzeźnik znad jeziora Erie / Sonia Stępień | Swoje ofiary kaleczył i rozczłonkowywał. Nie zdołał go dopaść nawet Eliot Ness.

86 Człowiek znaleziony w torbie / Konrad Szelest | Zwłoki agenta Garetha Williamsa znaleziono w sportowej torbie. Ani MI6, ani CIA nie wyjaśniły zagadki jego śmierci.

94 Trzy światy ze Zbychem / fragment książki Andrzeja Flűgela „Schowani do wora" | Autor wspomina anegdotyczne postaci i wydarzenia z czasów, gdy pracował w areszcie śledczym jako wychowawca.

100 Mroczne historie | 10 najlepszych seriali kryminalnych ostatniej dekady / Zuza Piechowicz i Anna Piekutowska | W przypadku tych seriali uwagę przyciąga częściej nie tyle zagadka, ile osobowość rozwiązującej ją osoby.

Kup e-wydanie

Publio
Nexto
E-kiosk
E-gazety