Zielona kawa - kontrowersyjne tabletki na odchudzanie

W zależności od tego, na jaką opinię na jej temat trafimy, zielona kawa przedstawiana jest jako suplementacyjny hit lub kit, dietetyczna bomba ułatwiająca odchudzanie lub skrzętnie zakamuflowany (pod przekazami marketingowymi) dietetyczny niewypał, nakręcający jedynie sprzedaż producentom środków odchudzających.

Czym tak naprawdę jest zielona kawa? Czy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu? Czy wszystkie kontrowersje i dyskusje na jej temat mają uzasadnienie?

Z show Dr. Oza do sklepów z suplementami

Jak wiele suplementacyjnych hitów i tabletek odchudzających, zielona kawa zyskała sławę dzięki popularnemu amerykańskiemu talk-show prowadzonemu przez kardiochirurga dr. Oza. Doktor Oz wykreował setki (jeśli nie tysiące) hitów, a po każdym jego programie, obwieszczającym odkrycie nowego super środka odchudzającego, tysiące Amerykanów, a później setki tysięcy ludzi z całego świata ruszają na zakupy, by zaopatrzyć się w zachwalane przez Oza specyfiki.

Podobnie rozpoczęła się medialna kariera zielonej kawy. W miarę narastania szumu wokół niej w mediach pojawiało się coraz więcej przekłamań. Dziś trudno już jednoznacznie wskazać, które informacje na jej temat są prawdą, a które wierutnym kłamstwem.

Co na to nauka z prawdziwego zdarzenia?

Dr Oz jest nie tylko lekarzem, ale i showmanem. Nie stroni od ekscytacji, efektownych sformułowań, emocjonalnego podejścia do omawianych tematów. Wiele osób bez żadnych zastrzeżeń traktuje go jak wyrocznię i chętnie przekazuje dalej informacje o zachwalanych przezeń produktach metodą wirusową – poleceniami wśród znajomych i nieznajomych (w sieci).

Każdy taki wirus trafia i do naszego kraju. Postanowiliśmy wirusa okiełznać weryfikując otrzymane informacje. Jak zielona kawa wytrzymuje tę konfrontację? Okazuje się, że całkiem nieźle.

Z ogólnodostępnych danych publikowanych w bazach naukowych artykułów medycznych, takich jak pubMed.gov czy webMD.com wynika, że choć badania, którym poddano ekstrakt z zielonej kawy i jego wpływ na ludzki organizm nie są jednoznaczne, to prawdopodobnie jest ona skuteczna (według skali stosowanej przez Amerykańską National Library of Medicine: possibly effective) w zwalczaniu nadwagi i nadciśnienia. Co do pozostałych zastosowań, takich jak pomoc w leczeniu cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera i infekcji, nie można ferować jednoznacznego wyroku, bo dane naukowe są niewystarczające, choć niektóre z nich brzmią obiecująco.

Z powyższego wynika, że naukowcy skupiali się dotąd na badaniu wpływu ekstraktu z zielonej kawy na procesy mogące mieć wpływ na odchudzanie, cukrzycę typu 2, przebieg choroby Alzheimera i leczenie infekcji. Wszystkie inne przypisywane mu działania opierają się na domniemaniach i nie mają żadnych naukowych podstaw.

Tabletki z zieloną kawą

Wprowadzenie na rynek tabletek z zieloną kawą i stwierdzenia, że są one pomocne w odchudzaniu mają więc naukowe uzasadnienie. Ekstrakt z zielonej kawy poprawia metabolizm i reguluje gospodarkę insulinową, co przekłada się również na ograniczenie łaknienia (zmniejszenie apetytu). Nie zmienia to jednak faktu, że część osób, które stosowały już ekstrakt z ziaren zielonej kawy w celu pozbycia się nadwagi, wystawia mu oceny bardzo negatywne.

Skąd takie rozbieżności w ocenie, pytamy Anitę Jurkin, związaną z branżą suplementacyjną, opiekunkę merytoryczną bloga Chudzianka.pl: „Mnie to nie dziwi. Każdy produkt dostępny na rynku podlega przede wszystkim subiektywnym ocenom użytkowników i nauka ma tu niewiele do powiedzenia. Po środki wspomagające odchudzanie, w tym po ekstrakty z zielonej kawy takie, jak choćby bardzo popularny Green Coffee Extract, czy Green Coffee Bean Max, sięgają osoby, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze zrzuceniem nadwagi i mają nazbyt wyśrubowane, nierealne wręcz oczekiwania. Stąd biorą się rozczarowania. Zdaniem nauki – ekstrakt z zielonej kawy wspomaga utratę wagi, a i spora część osób pomagających sobie tym ekstraktem ocenia go bardzo wysoko. Decydująca, nie tylko moim zdaniem, jest realność oczekiwań. Radzę więc nie zwracać uwagi na reklamy, a wnikliwiej czytać wnioski płynące z badań”.

Więcej informacji na temat składu wspomnianych wyżej preparatów z zieloną kawą szukaj na stronie Green Coffee Extract.

Szum medialny, ekscytacja dr. Oza czy polecenia znajomych równie dobrze mogą nam pomóc w dokonywanych wyborach, jak i wyprowadzić na manowce. Co do ekstraktu z zielonej kawy – jest najprawdopodobniej skuteczny. Z dalszymi ocenami, stwierdzeniami i wnioskami należałoby poczekać do kolejnych badań.

  • Kategoria: Człowiek
  • Data:
  • Źródło:
    • Materiały promocyjne
  • c
Słowa kluczowe