Nowe badanie potwierdza, że seks oralny zwiększa ryzyko raka. Kluczowe: liczba partnerów i wiek

Uprawiający seks oralny z 10 i więcej osobami podlegają czterokrotnie większemu ryzyku wystąpienia raka jamy ustnej i gardła wywoływanego przez wirus  brodawczaka ludzkiego, HPV.
Nowe badanie potwierdza, że seks oralny zwiększa ryzyko raka. Kluczowe: liczba partnerów i wiek

Infekcje HPV w młodym wieku częściej prowadzą do raka w późniejszym etapie życia, dowodzą amerykańscy badacze w czasopiśmie “Cancer” po rozmowie z 500 osobami na temat ich zdrowia i upodobań seksualnych (163 spośród nich to pacjenci onkologiczni). Nowe badanie potwierdza dotychczasową wiedzę wzbogacając ją jednak o kontekst dotyczący sposobu infekcji – o czym już pisaliśmy.

W przypadku seksu oralnego, gdy liczba partnerów przekracza 10, ryzyko takiego raka rośnie 4,3-krotnie, czytamy w informacji prasowej. Zwiększa je także, choć w mniejszym stopniu, dodatkowy (gdy jest więcej niż jeden stały partner) seks analny, waginalny, a nawet czułe pocałunki.

– Nasze badania zwiększają szczegółowość wiedzy na temat sposobu w jaki u ludzi infekcje HPV przekładają się na raka jamy ustnej i krtani. Pojawia się sugestia, że ryzyko infekcji zależy nie tylko od liczby partnerów, ale od etapu życia w którym uprawiany był seks i typu partnera, z którym to robiono – tłumaczy dr Gypsyamber D’Souza, epidemiolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore.

Wyniki badania z USA wskazują, że im więcej partnerów seksu oralnego dana osoba ma w krótkim odcinku czasu, oraz im w młodszym wieku następuje inicjacja takiej formy seksu, tym większe ryzyko wystąpienia raka wywoływanego przez HPV. Z dotychczasowych badań wynikało, że seks oralny jest silnym czynnikiem ryzyka raka ust i krtani. W ostatnich dekadach wzrosła szczególnie liczba przypadków raka podstawy języka oraz migdałków.

– Dostrzegliśmy, że ludzie u których wirus HPV doprowadził do wystąpienia raka jamy ustnej i gardła mieli bardzo złożoną historię kontaktów seksualnych. Niemniej, nie sugerujemy by traktować ten element jako wskazówkę podczas badań przesiewowych, ponieważ mamy wielu pacjentów z zachowaniem seksualnym niskiego ryzyka – dodaje dr D’Souza.

Medscape Medical News poprosił o skomentowanie badania D’Souzy dr Josepha Califano, lekarza naczelnego centrum badań nad rakiem Moores oraz szefa Centrum Raka Głowy i Szyi na uniwersytecie kalifornijskim w San Diego. Dr Califano przyznał, że o ile podobne dane publikowano już wcześniej, to nowością jest wskazanie zależności między występowaniem raka jamy ustnej i gardła a intensywnością uprawianego seksu oralnego oraz wiekiem pacjenta w chwili seksu.

– To badanie bardzo mocno podkreśla potrzebę szczepienia ludzi na HPV w bardzo młodym wieku, zanim staną się seksualnie aktywni. I co ważne, za początek aktywności nie należy uważać tylko stosunku seksualnego, ale właśnie już seks oralny. To właśnie na tym wczesnym etapie powinna być skupiona prewencja – powiedział dr Califano

Więcej:nowotwór