Wbrew pozorom wcale nie jest to takie łatwe zadanie. W internecie nietrudno znaleźć polskie portale pozwalające na organizowanie zbiórek. Poza tym Polacy chętnie korzystają z zagranicznych stron, jak choćby Indiegogo czy Kickstarter. Niektóre ze stron specjalizują się w promocji zbiórek na pomoc dla osób chorych, są także takie, które wspierają obiecujące start-upy.

Wśród zbiórek w kraju dominują charytatywne, skierowane na pomoc konkretnym osobom zmagającym się z ciężkimi chorobami. Zachodnie zbiórki z udziałem polskich twórców to z kolei głównie branża gier, od planszowych po komputerowe, dobrych pomysłów jest mnóstwo, a projekty nie narzekają na brak zainteresowanych. Postanowiliśmy celowo zawęzić nasze poszukiwania do technologii i gadżetów, zgodnie z naszym motto: “Nauka zmienia świat”. Zaczynamy!

 

Samochód marzyciela – Kozmo

Pomysł na własny samochód urodził się w głowie Tomasza Ferdka wiele lat temu, przez ostatnie dziesięć projekt realizował w malutkim garażu w Warszawie, przy ulicy nomen omen, Samochodowej. Kozmo to kit-car, czyli samochód, który właściciel tworzy sam z zestawu dostarczonego od producenta, to coś w rodzaju auta szytego na miarę. To bardzo popularny pomysł w Wielkiej Brytanii i jak pisze na stronie zbiórki pomysłodawca Kozmo - “ Czas pokonać dumnych Brytoli i utrzeć im nosa naszym rodzimym, polskim projektem. “

Pierwszy model już jest gotowy i obecnie objeżdża wystawy i recenzentów. Czerwony, ze sportowym sznytem, oparty na konstrukcji metalowej klatki ma być idealnym rozwiązaniem dla młodszych kierowców, którzy marzą o sportowej maszynie. Prototyp wyposażono w silnik o mocy 150KM jednak można go modyfikować, a dzięki lekkiej konstrukcji Kozmo uzyskuje w testach prędkości świetne wyniki, porównywalne z kolegami z takich stajni jak Subaru czy Mitsubishi.