5 kroków, by ochronić się przed hałasem

Hałas uszkadza nasze uszy, serca i mózgi. Jak się przed nim ochronić?

1. Chroń się przed hałasem za pomocą nauszników lub wkładek dousznych. Te ostatnie możesz stosować także w takich sytuacjach jak koncert rockowy – jedynie osłabią natężenie dźwięku (np. o kilkanaście decybeli), pozwalając ci nadal cieszyć się muzyką. Zawsze zakładaj nauszniki podczas hałaśliwych prac, np. koszenia trawnika czy piłowania drewna z użyciem maszyn. Zwracaj uwagę na ich parametry. Tłumienie hałasu o ok. 30 dB ochroni twój słuch, ale nie odetnie cię zupełnie od otoczenia.

2. Nie przesadzaj z głośnością muzyki, zwłaszcza w słuchawkach. Jeśli zagłusza ona całkowicie dźwięki z otoczenia, jej dłuższe słuchanie (przez więcej niż godzinę) może pogłębić osłabienie słuchu, pojawiające się w późniejszym wieku. Podobnie jest, gdy siedząca obok osoba słyszy muzykę z twoich słuchawek. Pamiętaj, że słuchawki douszne zwiększają natężenie dźwięku o ok. 7 dB w porównaniu z nausznymi. To oznacza, że energia akustyczna docierająca do uszu jest aż cztery razy większa.

3. Daj odpocząć uszom. Jeśli przebywasz w hałaśliwym środowisku i nie masz nauszników czy wkładek, postaraj się robić co najmniej 10-minutowe przerwy, które spędzisz we względnej ciszy. Podobna zasada obowiązuje podczas słuchania głośnej muzyki przez słuchawki. Jeśli przebywasz przez dwie godziny bez przerwy w hałaśliwym miejscu takim jak klub, zrób sobie potem 16-godzinny „dźwiękowy detoks”.

4. Uważaj na hałas w samochodzie. Dotyczy to zwłaszcza głośnego słuchania muzyki, które może także zagłuszyć ważne dla kierowcy dźwięki (np. trąbienie innych pojazdów czy sygnał karetki pogotowia).

5. Jeśli jesteś narażony w pracy na hałas o natężeniu przekraczającym 85 dB, porozmawiaj z pracodawcą. Jego zadaniem jest zapewnienie ci odpowiednich warunków lub wyposażenie cię w środki ochrony słuchu.

Czytaj więcej: