Żółte zmiany na skórze, pałeczkowate palce. 5 oznak chorób serca, które łatwo zlekceważyć

Na Zachodzie co czwarta osoba umiera z powodu problemów z sercem. Ukryty we wnętrzu ochronnej klatki naszego ciała narząd jest wyjątkowo ważny, a jednak często ignorujemy sygnały ostrzegawcze o jego pracy.

Poznajcie cztery oznaki, których nie należy lekceważyć, bo mogą być objawami kłopotów z układem krążenia.

 

1. Przygniecione płatki uszu

Choć brzmi o jak wróżenie z fusów to są badania, które to potwierdzają. Znak Franka, pionowe zagniecenie małżowiny, może być oznaką miażdżycy. 40 niezwiązanych analiz pokazało powiązanie między tą cechą a zwiększonym ryzykiem choroby. Zagniecenie zostało nazwane w ten sposób po Sandersie Franku, który jako pierwszy opisał to zjawisko. Skąd to powiązanie? To jeszcze pozostaje do ustalenia, jednak pierwsze tropy prowadzą w stronę embriologii.

 

2. Kępki żółte

Żółte zmiany skórne o kształcie grudek występują na łokciach, pośladkach, powiekach. Najczęściej są zupełnie niegroźne, co najwyżej mogą być kłopotem w sensie estetycznym. Nie powinno się ich jednak lekceważyć. Wedle badań mogą wskazywać na nadmierną ilość tak zwanego złego cholesterolu w organizmie, co prowadzi do obciążenia układu krwionośnego i chorób serca.

 

3. Palce pałeczkowate

Charakterystyczna wypukłość paznokci oraz dalszych paliczków w palcach nie jest ani bolesna, ani nie przeszkadza specjalnie w normalnym funkcjonowaniu. Jednak gdy zauważymy taką zmianę na swoich dłoniach warto szybko skonsultować się z lekarzem.

Palce Hipokratesa (tak często bywa nazywany ten syndrom) wiązane są przez badaczy z takimi schorzeniami jak: rak oskrzeli, śródmiąższowe zapalenie płuc, międzybłoniak opłucnej, sinicze wady serca, chłoniaki i inne.

 

4. Biała obwódka wokół tęczówki

Tego typu objaw może wskazywać na silne ryzyko miażdżycy i choroby serca. Około 45% ludzi powyżej 40 roku życia miewa taką cechę oczu, u osób po 60 roku to już 70%.
 

5. Stany zapalne dziąseł i poluzowane zęby

Stan jamy ustnej wcale nie jest czymś zupełnie niezależnym od układów naszych ciał. Usta pełne są bakterii, zarówno “dobrych” jak i “złych”. Jeśli te drugie dostaną się do krwiobiegu mogą doprowadzić do stanów zapalnych, a nawet chorób układu krążenia.

Zresztą, nie trzeba od razu zaglądać do wnętrza, bo już kolor ust potrafi zdradzać stan naszego zdrowia. U osób o problemach z układem krwionośnym lub chorobami serca potrafią być sine. Spowodowane jest to tym, że organizm nie dostarcza w to miejsce wystarczająco dużo krwi zawierającej tlen. Oczywiście taki kolor ust może wystąpić także, gdy jest bardzo zimno, lub znajdujemy się na dużej wysokości. Tutaj może to być tłumaczone chwilowym brakiem tlenu i z reguły szybko ustępuje.

Więcej:undefined