Poznajcie cztery oznaki, których nie należy lekceważyć, bo mogą być objawami kłopotów z układem krążenia.

 

1. Przygniecione płatki uszu

Choć brzmi o jak wróżenie z fusów to są badania, które to potwierdzają. Znak Franka, pionowe zagniecenie małżowiny, może być oznaką miażdżycy. 40 niezwiązanych analiz pokazało powiązanie między tą cechą a zwiększonym ryzykiem choroby. Zagniecenie zostało nazwane w ten sposób po Sandersie Franku, który jako pierwszy opisał to zjawisko. Skąd to powiązanie? To jeszcze pozostaje do ustalenia, jednak pierwsze tropy prowadzą w stronę embriologii.

 

2. Kępki żółte

Żółte zmiany skórne o kształcie grudek występują na łokciach, pośladkach, powiekach. Najczęściej są zupełnie niegroźne, co najwyżej mogą być kłopotem w sensie estetycznym. Nie powinno się ich jednak lekceważyć. Wedle badań mogą wskazywać na nadmierną ilość tak zwanego złego cholesterolu w organizmie, co prowadzi do obciążenia układu krwionośnego i chorób serca.

 

3. Palce pałeczkowate

Charakterystyczna wypukłość paznokci oraz dalszych paliczków w palcach nie jest ani bolesna, ani nie przeszkadza specjalnie w normalnym funkcjonowaniu. Jednak gdy zauważymy taką zmianę na swoich dłoniach warto szybko skonsultować się z lekarzem.

Palce Hipokratesa (tak często bywa nazywany ten syndrom) wiązane są przez badaczy z takimi schorzeniami jak: rak oskrzeli, śródmiąższowe zapalenie płuc, międzybłoniak opłucnej, sinicze wady serca, chłoniaki i inne.