Po co marnować zestaw testowy na osobę bez objawów?

Nie u wszystkich zakażonych koronawirusem od razu pojawiają się objawy. Najnowsze badania mówią, że okres inkubacji koronawirusa – czyli czas od momentu narażenia na niebezpieczne patogeny do pojawienia się pierwszych objawów – wynosi średnio 5,1 dnia, a w wielu przypadkach na pojawienie się objawów trzeba czekać nawet 11 dni.

Możliwe jest też, że wielu chorych przeszło zakażenie koronawirusem na tyle łagodnie, że sami nie zorientowali się, że mają do czynienia z nowym wirusem. Przy niezbyt nasilonych objawach – takich jak lekko podwyższona temperatura, bóle mięśniowe czy uczucie zmęczenia – Covid-19 łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention informuje, że każdy, kto powrócił z rejonów epidemicznych oraz kto miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem może zgłosić się do ośrodka zdrowia i zapytać o możliwość wykonania odpowiednich badań.

W Polsce bezpłatne testy potwierdzające koronawirusa są dostępne tylko dla osób, co do których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że mogło dojść do zakażenia. Osoby u których nie pojawiły się objawy i które nie miały kontaktu z chorymi mogą wykonać test odpłatnie. Cena badania to około 500 złotych.