7 roślin, które mogą bardzo zaszkodzić twojemu psu

Natura wyposażyła najlepszego przyjaciela ludzkości w wiele systemów ostrzegawczych, które mają mu pomóc przetrwać potencjalne zagrożenie.

W niektórych wypadkach to niestety nie wystarcza szczególnie, gdy zwierzak po prostu lubi spróbować wszystkiego. Czasami warto wesprzeć go wiedzą.

1. Trojeść amerykańska

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Asclepias syriaca

Występowanie: To roślina z rodziny toinowatych, występuje w Ameryce Północnej, ale można ją znaleźć także w Europie i w Polsce.

Jak rozpoznać: bylina wyrastająca nawet do 1,5 metra, jej łodygę pokywają włoski, ma duże eliptyczne liście i wonne mięsistoczerwone kwiaty.

Szkodliwe substancje: trujący sok mleczny, który może powodować choroby serca u psów, ludzi i innych gatunków.

Rozpoznanie zatrucia: widocznym symptomem jest rozregulowanie rytmu serca psa, ataki, upadki oraz zapalenia wewnętrzne.

 

2. Orzech czarny

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Juglas nigra

Występowanie: w Polsce na szczęście rzadki, choć zdarzają się zdziczałe rozsady.

Jak rozpoznać: dorasta do 35 metrów, kora ma ciemnoszarą lub czarniawą barwę. Orzechy spadają z drzew we wrześniu i październiku.

Trujące substancje: Zarówno liście, kora jak i orzechy wraz z łupinami zawierają juglon. Leżące długo orzechy mogą zawierać mykotoksyny.

Rozpoznanie zatrucia: zatrute w ten sposób psy będą się ślinić, toczyć pianę, wymiotować, mogą doświadczać skurczów mięśni. W przypadku nadmiernej ilości zjedzonych orzechów grozi im śmierć.

 

3. Orzesznik

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Carya

Występowanie: głównie w Ameryce Północnej, spotykany w Azji.

Jak rozpoznać: Drzewa dorastają do około 40 metrów, w zależności od odmiany mogą być wyższe (orzesznik jadalny dorasta do 60 metrów) lub rosnąć jako krzaki (orzesznik blady).

Trujące substancje: Jest słabszy niż orzech czarny, jednak także zawiera w sobie juglon i nierzadko występują na nim odmiany pleśni mogące prowadzić do poważniejszych zatruć.

Rozpoznanie zatrucia: Objawy zatrucia pokarmowego, zatwardzenia to częste symptomy u psów po kontakcie z rośliną. Spleśniałe orzechy mogą narazić nasze zwierzęta na problemy neurologiczne.

 

4. Stopkowiec

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Podophyllum peltatum

Występowanie: pochodzącą z rodziny berberysowatych roślinę można spotkać we wschodnim USA i Kanadzie.

Jak rozpoznać: to leśna roślina, często rosnąca w koloniach, niczym zielony dywan. Każda z roślin ma dwa duże liście i pojedynczy biały kwiat. W lecie pojawia się jeden pojedynczy owoc.

Trujące substancje: sam żółtawy owoc jest dla ludzi jadalny (ugotowany, bez nasion) to wraz z nieobranymi korzniami, nasionami i liście są trujące. Zawierają szkodliwą podofilotoksynę.

Rozpoznanie zatrucia: po zjedzeniu może powodować biegunki, wymioty, otępienie, intensywne sapanie, a nawet śpiączkę lub śmierć psa. Czasami wywołuje także podrażnienia ich skóry.

 

5. Żołędzie dębu

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Quercus

Występowanie: w całej Europie, w Polsce bardzo często spotykane.

Jak rozpoznać: dąb to jedno z pierwszych drzew, które uczymy się rozpoznawać już jako dzieci. Istnieje około 200 gatunków tego drzewa. Ich owoce z charakterystycznymi czapeczkami mogą być zabawką, ale jako pokarm bywają bardzo niebezpieczne.

Trujące substancje: żołędzie mogą blokować przewody pokarmowe małych psów. Oprócz tego zawierają galotaniny (estry kwasu galusowego i glukozy) i to one są najbardziej niebezpieczne.

Rozpoznanie zatrucia: biegunka (możliwa krwawa), zaparcia, otumanienia, ból w okolicach podbrzusza, osowienie, częste oddawanie moczu

 

6. Wrotycz pospolity

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Tanacetum vulgare

Występowanie: na terenie całej Polski, najczęściej na dzikich łąkach.

Jak rozpoznać: sztywna łodyga dorasta nawet do 1,5 metra, roślina ma szereg kłączy, ale jej najbardziej charakterystyczną cechą są jasnożółte kwiaty o kształcie guzików i mocny zapach przypominający kamforę.

Trujące substancje: wrotycz używana jest przez ludzkość w ziołolecznictwie od wieków, jednak dla psów nie jest to odpowiedni lek ani potrawa. Roślina ma w sobie między innymi tujon, który jest trujący dla czworonogów.

Rozpoznanie zatrucia: psy po zjedzeniu wrotyczy mogą mieć znacznie przyspieszony puls, okazywać dezorientację, mieć konwulsje i problemy gastryczne. Wrotycz także niebezpiecznie obciąża ich wątrobę i nerki.

 

7. Kasztanowiec pospolity

fot. Wikipedia

Nazwa naukowa: Aesculus hippocastanum

Występowanie: w całej Polsce.

Jak rozpoznać: drzewa o charakterystycznych białożółtych kwiatach (co kwitną w czas egzaminów maturalnych) i brązowych owocach, z których jesienią dzieci robią sobie zabawki, a dorośli chowają je po kieszeniach na szczęście.

Trujące substancje: owoce drzewa zawierają saponiny, które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jednak, żeby się nimi poważnie zatruć potrzeba by zjeść naprawdę dużo kasztanów, a na to nie zdobędzie się raczej ktokolwiek. Są strasznie niedobre!

Rozpoznanie zatrucia: wymioty, nienaturalne pragnienie, osłabienie, w skrajnych przypadkach może uszkodzić układ nerwowy, prowadzić do paraliżu, śpiączki i śmierci.
 

Więcej:psy