Jesteś samotnikiem. 7 zaskakujących oznak wysokiej inteligencji

Po co się przejmować wynikami testów IQ, skoro na podstawie takich wskazówek można już wiele wywnioskować?
kobieta, odpoczynek, lenistwo
kobieta, odpoczynek, lenistwo

Wszystkie z tych wniosków poparte są badaniami naukowymi. Na wstępie chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że osoby, które nie znajdą na tej liście swoich cech nie powinny obawiać się o możliwości swojego intelektu.

Zebraliśmy siedem zaskakujących oznak, a nie „wszystkie” oznaki.
 

1. Bierzesz narkotyki

Nie, nie zachęcamy do brania środków psychoaktywnych! Naukowe czasopismo Epidemiology and Community Health opublikowało w 2012 badanie, wedle którego istnieje związek między otwartością na eksperymenty z narkotykami a inteligencją.

Co ciekawe, znacznie częściej ten związek obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn.
 

2. Jesteś liberałem

Osoby z wyższym IQ mają tendencję do częstszego opowiadania się po stronie liberalnych postulatów. Nie da się oczywiście postawić takiej tezy jako uogólnienie, prosimy osoby o poglądach konserwatywnych o to by nie traktowały tego jako atak. Jak wynika z jedno z najbardziej reprezentatywnych badań amerykańskiego społeczeństwa, „National Longitudinal Study of Adolescent Health”, na próbie ponad 20 000 badanych na przestrzeni kilku dziesięcioleci: IQ skrajnych konserwatystów wynosi średnio 95 i jest o 11 punktów niższe od wyników liberałów.
Ci, którzy opowiadają się za zmianami utartych porządków, według naukowców, potrafią przełamać instynkty, które wpoiła nam ewolucja – a do tego potrzeba intelektu.

3. Jesteś samotnikiem

Zamiast zabawy w dużym gronie wolisz malutką grupę bliskich, lub wręcz wyłącznie własne towarzystwo? To może przemawiać za twoim intelektem. Istnieje powiedzenie, że „inteligentny człowiek nie nudzi się we własnym towarzystwie”, w którym jest sporo prawdy. Przykłady wybitnych osobistości nauki także często wskazują na to, że huczne zabawy w dużym gronie raczej je peszyły niż ośmielały.
 

Badanie potwierdzające fakt, że inteligentni są szczęśliwsi we własnym towarzystwie, opublikowało w lutym 2016 roku British Journal of Psychology.
 

4. Chodzisz późno spać

Sowy wygrywają ze skowronkami, przynajmniej według badań. Owszem, poranne wstawanie przydaje się w szkole, często w pracy, ale badanie umieszczone w Science Direct w 2009 wskazuje na fakt, że nocny tryb życia znacznie częściej wybierają osoby inteligentne.
 

5. Jesteś leniwy

Leniuchy siedzą i nic nie robią? Niekoniecznie, jak przekonuje psycholog Jeremy Dean pisząc dla Psyblog! Jeżeli ktoś obok ciebie właśnie nie stuka w klawiaturę nad kolejnym zestawieniem, czy nie rzuca się w wir pracy fizycznej – nie należy od razu go skreślać.

Osoby uznawane za leniwe według badań odczuwają znacznie więcej przyjemności z myślenia i analizowania niż inni. Nierzadko może się to przełożyć na użyteczne wnioski! Więc nawet jeśli nie pracuję – ich mózg robi to cały czas!
 

6. Masz lub miałeś problemy ze zdrowiem psychicznym

Psych Central w 2018 roku pisał o badaniach dotyczących choroby dwubiegunowej afektywnej. Wyniki zebrane przez naukowców z brytyjskiego Institute of Psychiatry na King’s College w Londynie jasno pokazały, że wysokie IQ u dzieci współwystępowało z częstszymi przypadkami tej choroby.

Osoby inteligentniejsze są także częściej narażone na stany lękowe i stres – to już wynik badań zespołu amerykańskich neurologów, opublikowanych we Frontiers in Evolutionary Neuroscience.
 

7. Byłeś nastoletnią dziewicą/prawiczkiem

Na koniec dotykamy stereotypu osoby inteligentnej, która przez swoją niepopularność w szkole ma problemy ze znalezieniem partnera lub partnerki. Utrudniają to też lęki, skłonność do nadinterpretacji (patrz poprzedni punkt), mała wiara w siebie. 

Opublikowane w Collegian badania sugerują, że rzeczywiście istnieje związek między problemami z podrywem i wysoką inteligencją.