9. edycja akcji “Godzina dla Ziemi” dla wilków

W ramach 9. edycji akcji “Godzina dla Ziemi”, w największych polskich miastach w sobotę o godz. 20.30 zgasły iluminacje reprezentacyjnych obiektów. Tegoroczna polska edycja akcji WWF dedykowana jest wilkom.

Każdego roku tysiące miast na całym świecie włączają się do akcji “Godzina dla Ziemi” gasząc oświetlenie najbardziej rozpoznawalnych budynków. Gasną między innymi Wieża Eiffla w Paryżu, Tower Bridge w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie.

W Warszawie w sobotę o godz. 20.30 zgasła m.in. iluminacja murów obronnych Starego Miasta, mosty (Gdański, Świętokrzyski, Poniatowskiego oraz Siekierkowski), fasada budynku Pałac Kultury i Nauki (od 6. piętra wzwyż) oraz iluminacja ratusza. Zgasły także światła Pałacu Prezydenckiego, Kancelarii Premiera, Zamku Królewskiego, Stadionu Narodowego, Teatru Wielkiego, ministerstw, iluminacje centrów handlowych oraz hoteli.

We Wrocławiu wyłączono iluminację ratusza, budynku Urzędu Miejskiego, Ossolineum, Gmachu Głównego Uniwersytetu i Mostu Uniwersyteckiego, Stadionu Wrocław i Teatru Muzycznego Capitol.

W Krakowie wygaszono iluminacje Pałacu Wielopolskich, w którym mieści się magistrat, a także Bazyliki Mariackiej, Wieży Ratuszowej, Sukiennic, Kopica Kościuszki oraz kładki Bernatka nad Wisłą. Według szacunków władz miasta oświetlenie tych obiektów składa się z 989 iluminatorów o łącznej mocy 40,8 kW.

Gdańsk w ramach tegorocznej akcji wyłączył iluminację na dwóch znanych zabytkach – XIV-wiecznej Katowni oraz wzniesionej trzy wieki później Złotej Bramie, otwierającej ulicę Długą, główny trakt pieszy w zabytkowym centrum miasta.

W Lublinie wygaszono m.in. podświetlenia zabytkowych budynków ratusza oraz Trybunału Koronnego, który znajduje się w Rynku Starego Miasta. „Lublin dołącza do tysiąca miast i milionów ludzi, którzy w tym roku po raz kolejny pokażą światu, że działając wspólnie możemy chronić to, co najcenniejsze” – powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Wyłączono również podświetlenia zabytków w Zamościu, m.in. tamtejszego ratusza na Starym Mieście oraz terenów przyfortecznych dawnej Twierdzy Zamość.

W woj. śląskim do akcji “Godzina dla Ziemi” WWF włączyły się m.in. uczelnie, instytucje kulturalne i sportowe, a także centra handlowe. Na zgaszenie świateł w salach, korytarzach, wejściach, holach oraz napisów we wszystkich budynkach głównego kampusu uczelni zdecydował się np. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Władze Częstochowy zdecydowały o zgaszeniu oświetlenia m.in. Filharmonii Częstochowskiej, Teatru im. A. Mickiewicza, biblioteki, ratusza, pływalni i sali sportowej.

W południe w Warszawie odbył się finał trwającej od początku marca akcji “Zawyj dla wilka”. Dotychczas z WWF zawyli mieszkańcy Białegostoku, Gdańska, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa i Wrocławia. W sobotę dołączyli do nich mieszkańcy Warszawy, Krakowa oraz Łodzi. “Wyjemy dla wilka w ramach akcji +Godzina dla Ziemi+, która jest międzynarodową akcją WWF” – powiedział PAP rzecznik prasowy WWF Polska Paweł Śledziński.

Aktywiści zwracają uwagę, że mimo iż zgodnie z prawem wilk jest u nas ściśle chroniony, to pojawiają się przypadki odstrzału tych zwierząt. “Chcielibyśmy zwrócić większą uwagę ludzi na to, żeby nie straszyć wilkiem, bo obok wilka możemy żyć. Hodowcy mogą zabezpieczać swoje stada, my rozdajemy specjalne pastuchy elektryczne, a państwo wypłaca uczciwe odszkodowania” – podkreślał Śledziński. “Zawyjmy dla wilka, chrońmy wilka i szanujmy wilka, bo bez wilka przyroda nie funkcjonuje normalnie” – apelował Śledziński.

Podkreślił, że w Polsce już po raz drugi “Godzina dla Ziemi” poświęcona jest ochronie zwierząt. W ubiegłym roku poruszony został problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna, a pod apelem zebrano 100 tys. podpisów. Przez cały marzec WWF zbiera podpisy, które mają wyrazić poparcie dla ochrony wilków. Do tej pory zebrano ponad 23 tys. podpisów.

Ekolodzy z WWF apelują, aby o naszą planetę dbać na co dzień – gasić zbędne światło, wybierać komunikację miejską lub rower zamiast samochodu, skracać czas kąpieli, wybierać lokalne i sezonowe produkty. “Ważny jest efekt skali – liczy się nie tylko to, ile osób zgasi światło, ale to, że każdy z uczestników zmieni potem swoje zachowanie. Nawet jeżeli zmiany mogą wydawać się pozornie niewielkie, ich suma może przynieść Ziemi wielką ulgę” – podkreśla WWF.