Apple ostrzega: trzymaj iPhone’a przynajmniej 15 cm od rozrusznika serca

Ostatnio światło dzienne ujrzała bardzo ważna informacja dla posiadaczy iPhone’ów – firma Apple przyznała, iż jej smartfony mogą zakłócać pracę urządzeń medycznych, w tym rozruszników serca.

W opublikowanym na stronie wsparcia technicznego Apple w sobotę komunikacie firma dodała nowe informacje na temat bezpieczeństwa swoich urządzeń, ostrzegając, że zawarte w iPhone’ach magnesy i mechanizmy radiowe, które emitują pola elektromagnetyczne, mogą zakłócać medyczne urządzenia, w tym rozruszniki serca i defibrylatory.
  
Sobotnie oświadczenie zwraca szczególną uwagę użytkowników na wbudowane magnesy we wszystkich czterech modelach 12 generacji iPhone’a, jak również akcesoria MagSafe, czyli ładowarki z małymi magnesami, których zadaniem jest utrzymanie stabilnej pozycji sprzętu w czasie ładowania baterii. Firma podkreśliła, iż telefony z 12 generacji zawierają dużo więcej magnesów, a więc stanowią większe ryzyko zakłóceń urządzeń medycznych, niż wszystkie wcześniejsze modele iPhone’a.

W zaktualizowanych zasadach bezpieczeństwa swoich produktów Apple wyjaśnia, że urządzenia medyczne mogą zawierać czujniki, które silnie reagują na znajdujące się w pobliżu magnesy lub fale radiowe. W związku z tym firma zaleca utrzymywanie iPhone’ów i ładowarek MagSafe w “bezpiecznej odległości” od urządzeń medycznych.

Firma nie od razu odpowiedziała na prośbę o komentarz, dlaczego rozszerzenie informacji na temat bezpieczeństwa pojawiło się dopiero teraz, jednak wkrótce okazało się, iż przyczyną był raport, który pojawił się wcześniej w tym miesiącu w czasopiśmie “Heart Rhythm Journal”. Jego autorzy stwierdzili, że magnesy w iPhone 12, które czynią go kompatybilnym z akcesoriami MagSafe, mogą zakłócać pracę urządzeń medycznych.

Prawda jest taka, że eksperci w dziedzinie zdrowia już od dawna ostrzegają, by nie używać i nie przechowywać (np. w kieszeni koszuli) telefonów komórkowych zbyt blisko wszczepionych urządzeń medycznych.

“W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat danego urządzenia medycznego oraz informacji, czy konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości między wskazanym urządzeniem a telefonem iPhone lub jakimikolwiek akcesoriami MagSafe, skonsultuj się z lekarzem i producentem urządzenia medycznego ” – pisze Apple w swoim oświadczeniu –  “Aby zapobiec ewentualnym zagrożeniom, producenci sprzętu medycznego często udostępniają zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z ich urządzeń w pobliżu produktów bezprzewodowych lub magnetycznych”. Dodaje również, iż jeśli użytkownik iPhone’a 12 lub ładowarki MagSafe czuje, iż wpływa to na pracę jego urządzenia medycznego, zaleca mu się zaprzestanie korzystanie tych produktów.

Kiedy zeszłej jesieni firma Apple zaprezentowała iPhone’a 12, ogłosiła również powrót MagSafe – uwielbianej przez użytkowników komputerów MacBook funkcji. Tym razem jednak wprowadziła ją do swoich smartfonów – do oferty weszły wówczas specjalne doki do bezprzewodowego ładowania urządzeń, a także inne akcesoria magnetyczne, jak na przykład portfele na karty.