Znakowali ludzi jak bydło. Muzealne artefakty służyły 3000 lat temu do czegoś zupełnie innego

Niewielkie żelazka używane do znakowania bydła i koni w starożytnym Egipcie mogły mieć zupełnie inne zastosowania. Intrygujące artefakty, znajdujące się w brytyjskich muzeach, zostały ponownie przebadane.
Znakowali ludzi jak bydło. Muzealne artefakty służyły 3000 lat temu do czegoś zupełnie innego

Najnowsze badania żelazek do znakowania z okresu starożytnego Egiptu wskazują na ich inne zastosowanie, niż pierwotnie sądzono. Wyniki prac naukowców zostały opublikowane na łamach czasopisma The Journal Of Egyptian Archaeology.

Czytaj też: Przodkowie człowieka mistrzami gotowania? Dowody sięgają odległej przeszłości

Na podstawie ponownej analizy 10 żelazek oraz licznych tekstów i ilustracji pochodzących sprzed 3000 lat stwierdzono, że niewielkich metalowych urządzeń używano do znakowania niewolników, a nie bydła i koni.

Badane artefakty wykonane dokładnie z brązu znajdowały się w zbiorach British Museum oraz Muzeum Egipskiej Archeologii Petrie na University College of London. Pochodzą one z okresu panowania XIX dynastii od 1292 r p.n.e. do zmierzchu władzy XXV dynastii w 656 r p.n.e.

Artefakty służyły do znakowania ludzi, nie bydła. Bolesna praktyka ze starożytności

Argumentem przemawiającym za tym, że artefakty z brązu służyły do bolesnego znakowania niewolników, jest ich rozmiar. Naukowcy z Uniwersytetu Chicago, którzy prowadzili badania, stwierdzili, że analizowane żelazka są zwyczajnie za małe, aby można było je używać na zwierzętach.

Dzisiejsze pieczęcie służące do znakowania bydła są o 10 cm większe od tych ze starożytnego Egiptu. Znaczniki mniejszych rozmiarów po prostu nie zostawiłyby widocznego śladu na skórze zwierzęcia. Stąd uznano, że liczące 3000 lat żelazka służyły do oznaczania ludzi wykorzystywanych w niewolniczej pracy.

Czytaj też: Stonehenge to przy tej budowli świeżynka. Göbekli Tepe jest znacznie starsza od piramid

Ponadto na obrazach starożytnego Egiptu zauważono, ze znaki na bydle są kwadratowe lub prostokątne, są większe i nie pasują kształtem do badanych artefaktów. Co ciekawe, okazuje się, że kształt niektórych żelazek odpowiada dokładnie tym, których używali Europejczycy do znakowania niewolników z kontynentu afrykańskiego podczas handlu ludźmi przez Ocean Atlantycki w XIX wieku. To pozostawia wiele do myślenia, jak długo stosowano tę metodę do segregowania ludzi i wykorzystywania ich w niewolniczej pracy.