Aż trudno uwierzyć w to, jak rozpoznają się delfiny

Delfiny to fascynujące zwierzęta, które wciąż nie przestają nas zaskakiwać. Najnowsze badania wskazują na ich bardzo nietypowy sposób rozpoznawania przyjaciół.
Aż trudno uwierzyć w to, jak rozpoznają się delfiny

Większość z nas potrafi rozpoznać swoich przyjaciół za pomocą co najmniej dwóch zmysłów. Wiemy, jak wyglądają, a ponadto znamy brzmienie ich głosu. Bardziej intymne relacje pozwalają na identyfikację bliskich po zapachu czy dotyku. Do tej palety możliwości delfiny dorzucają jeszcze jeden zmysł: smak.

Badania naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu St. Andrews wskazują, że delfiny butlonose znają smak swoich przyjaciół. A dokładniej mówiąc: smak ich moczu. To zaskakujące odkrycie, nawet w kontekście naszego pojmowania delfinów jako zwierząt inteligentnych. Szczegóły tego niesamowitego badania można przeczytać w czasopiśmie Science Advances:

Nasze badanie przedstawia pierwszy przypadek postrzegania tożsamości na podstawie samego smaku u zwierząt.

Przyjaciela poznasz po moczu

Biolodzy już od jakiegoś czasu wiedzą, że delfiny mogą identyfikować swoich przyjaciół za pomocą różnych cech charakterystycznych, m.in. gwizdów. Teraz dochodzi do tego jeszcze smak.

W pracy czytamy: 

Wykorzystanie smaku jest bardzo korzystne na otwartym oceanie, ponieważ smugi moczu utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po odpłynięciu zwierzęcia.

W badaniach wzięły udział zwierzęta z ośrodków Dolphin Quest na Bermudach i Hawajach. Naukowcy odkryli, że delfiny przebywały 3-4 razy dłużej w wodzie zawierającej mocz zwierząt, które znają, niż w przypadku basenów z próbkami nieznajomych.

Podczas innego eksperymentu naukowcy odtwarzali gwizd delfinów, od których pobierali próbkę moczu lub dźwięk wydawany przez inne, losowe zwierzę. Biolodzy porównują to do pokazywania komuś zdjęć przyjaciela i jednoczesnego odtwarzania brzmienia jego głosu. To dwutorowa stymulacja zmysłowa. 

Ciekawe jest to, że delfiny chętniej przebywały w wodzie z próbkami moczu, jeżeli pasowały one do gwizdów zwierząt im znajomych. To doprowadziło naukowców do wyciągnięcia fascynujących wniosków – delfiny muszą rozpoznawać smak moczu znanych im osobników. Nie mogą wykorzystywać do tego zmysłu węchu (jak chociażby psy), bo akurat ten zmysł mają bardzo słabo rozwinięty. Ze smakiem wcale nie jest lepiej, ale udowodniono naukowo, że akurat słony są w stanie zidentyfikować. 

Biorąc pod uwagę umiejętności rozpoznawania ujawnione w naszym badaniu, uważamy, że jest prawdopodobne, iż delfiny mogą również wydobywać z moczu inne informacje, takie jak stan reprodukcyjny lub wykorzystywać feromony do wpływania na wzajemne zachowanie. Wyniki sugerują, iż delfiny są w stanie identyfikować i oznaczać obiekty, co może być wykorzystywane w operacjach umysłowych, takich jak planowanie, mentalna podróż w czasie lub symulacja scenariuszy społecznych.

Mówiąc wprost: to, że delfiny rozpoznają swoich przyjaciół o smaku moczu, stanowi kolejny dowód na to, jak niezwykle inteligentne są to stworzenia.