Większość dzieci śpi z telefonem obok. Nowe badanie

W corocznym raporcie brytyjskiej agencji badawczej Childwise stwierdzono, że dzieci otrzymują telefony komórkowe w coraz młodszym wieku, a większość z nich dostaje własny telefon już w wieku siedmiu lat.  Średni czas spędzony na telefonach komórkowych przez dzieci do 16 roku życia wynosi trzy godziny i 20 minut dziennie.
Większość dzieci śpi z telefonem obok. Nowe badanie

Jak dzieci korzystają ze smartfonów?

Badanie, oparte na wywiadach z 2 200 dziećmi w Wielkiej Brytanii w wieku od 5 do 16 lat, pokazuje, jak kluczowe miejsce zajmują telefony komórkowe w młodym życiu.
Aż 57% dzieci zgłosiło, że telefon zawsze leży przy ich łóżkach, 44% uznało, że czuje się “nieswojo”, gdy zdarzają się jakieś problemy z zasięgiem sieci komórkowej.
42% badanych dzieci zaś twierdzi, że przez cały czas mają telefon przy sobie i nigdy go nie wyłączają.

Ponad 70% dzieci ma telefony podłączone do sieci. Dla najmłodszych pokoleń to właśnie smartfony są głównym sprzętem, na którym korzystają z internetu – przez telefon rozmawiają na czatach, oglądają filmy, grają w gry, słuchają muzyki i zdobywają informacje. 

 

Młode pokolenia w internecie

Badanie agencji Childwise pokazuje również cały wirtualny krajobraz, po którym poruszają się najmłodsi.

W rankingach dominuje YouTube, z którego codziennie korzysta 61 procent dzieci, używając do tego głównie telefonów komórkowych. Jest to ulubione miejsce w internecie tej grupy wiekowej. Większość czasu spędzają tu na oglądaniu śmiesznych filmików, słuchania muzyki i oglądania tutoriali. 

Kolejnymi najpopularniejszymi aplikacjami są Snapchat, Instagram, Tik Tok oraz WhatsApp.
Co ciekawe, Facebook nie jest nawet w pierwszej dziesiątce ulubionych, co tylko potwierdza teorię, że najmłodsze pokolenia stronią od miejsc w sieci, w których mogą natknąć się na swoich rodziców czy nauczycieli.

Jeśli chodzi o konsumpcję rozrywki, drugą najpopularniejszą po YouTube usługą jest Netflix, najczęściej oglądany na telefonie, ewentualnie na komputerze. Tylko co piąte dziecko twierdzi, że zdarza mu się oglądać ulubione filmy, seriale i programy na telewizorze.

A co najchętniej oglądają najmłodsi? Zdecydowanie najpopularniejszym serialami są dla nich “Stranger Things”, “Sponge Bob” i  – co najbardziej zaskakujące – serial, który oglądali kiedyś ich rodzice, czyli “Przyjaciele”.  

Jakie zagrożenia są z tym związane?

Simon Leggett, który pracował przy raporcie Childwise, mówi, że prezentowanie dzieciom telefonów komórkowych z dostępem do internetu może utrudnić kontrolę nad tym, jakie treści konsumują najmłodsi i czy na pewno są to treści odpowiednie dla nich.

“W momencie, gdy dziecko posiada telefon komórkowy, monitorowanie tego, co ogląda, może być wyzwaniem, ponieważ jest to tak prywatna technologia, że większość z nich trzyma smartfony dosłownie blisko serca” – powiedział. 

Może to też utrudnić rodzicom nałożenie limitów na internet, czy egzekwowanie kar.

Inna sprawa to powszechne również wśród dorosłych uzależnienie od internetu, do którego może doprowadzić całkowity brak kontroli w konsumpcji cyber treści w młodym wieku.