powrót
Focus na życie w dobrym stylu
  • Najnowsze
  • Aktywność
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Zdrowie

Focus na życie w dobrym stylu. Lifestyle'owy magazyn o zdrowiu, domu, podróżach, kulturze i relacjach - codziennie o tym, co realnie wpływa na jakość życia.

FacebookPlatforma XYoutubeInstagram

Nasze tematy

  • Najnowsze
  • Aktywność
  • Dom i ogród
  • Moda i uroda
  • Zdrowie
  • Parenting
  • Podróże
  • Kultura
  • Promocje
  • Styl życia
  • Pupile
  • Nauka

Redakcja

  • Polityka prywatności
  • Redakcja
  • Kontakt

© 2026 focus.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

theprotocol.it
Nauka

Bakterie żywiące się metalem odkryto w brudnym zlewie

Czerpanie kalorii z metalu to dość niezwykły sposób odżywiania. Przez ponad 100 lat naukowcy podejrzewali, że tak funkcjonujące bakterie istnieją, ale nie mogli tego udowodnić. Aż do teraz.

J
Jan Sochaczewski
10.09.2020·2 minuty·
Bakterie żywiące się metalem odkryto w brudnym zlewie
Chcesz czytać więcej treści jak „Bakterie żywiące się metalem odkryto w brudnym zlewie"?Dodaj Focus.pl do preferowanych źródeł w Google

Mikrobiolodzy z uczelni Caltech (California Institute of Technology) przypadkiem odkryli żywiące się metalem organizmy prowadząc, niezwiązane z tym tematem, eksperymenty z użyciem manganu. Ten dość powszechnie występujący pierwiastek chemiczny należy do grupy metali przejściowych. Często dodaje się go do stali, bo obniża temperaturę jej topnienia i podnosi właściwości mechaniczne stopu.

Dr Jared Leadbetter, wykładowca mikrobiologii środowiskowej, po zakończeniu jednego z eksperymentów wstawił do zlewu w laboratorium szklany słoik pokryty manganem, żeby namókł i łatwiej dało się go odczyścić.

Hang Yu/Caltech

Zbieg okoliczności sprawił, że musiał opuścić kampus i słoik stał w wodzie aż kilka miesięcy. Gdy w końcu wrócił, znalazł naczynie pokryte ciemnym nalotem. Okazało się, że to mangan utleniony przez bakterie żyjące w kranówce. Według dr Leadbettera krewni tych stworzeń żyją w okolicznych wodach gruntowych, a część tego, co leci z kranów w Pasadenie wydobywane jest ze studni głębinowych.

W badaniu analizującym bakterie ze słoika, opublikowanym w czasopiśmie „Nature” autorzy odnotowali, że mamy do czynienia z pierwszym znanym przypadkiem gdy bakteria wykorzystuje mangan jako źródło energii.

„Cudowną stroną natury tych mikroorganizmów jest ich zdolność metabolizowania najbardziej nieprawdopodobnych materiałów, jak metale właśnie, i czerpania z tego energii potrzebnej komórce” – napisał w informacji prasowej przypadkowy odkrywca.

W artykule w „Nature” znalazła się też informacja, że odkryte bakterie wykorzystują mangan w procesie chemosyntezy, podczas którego dwutlenek węgla zmieniany jest w biomasę. Wiedziano, że potrafią to już np. grzyby, ale odkrycie związane z tymi mikrobami jest czymś wyjątkowym. Także dość przydatnym.

„W literaturze naukowej poświęconej dystrybucji wody pitnej w kanalizacji bardzo często wspomina się o zatykaniu rur przez utleniony mangan. Choć spekulowano nad źródłem tego problemu, teraz wiemy już więcej” – piszą autorzy.

Odkrycie ze słoika w opuszczonym laboratorium pozwoli lepiej zrozumieć także pewien naturalny fenomen występujący na dnie morskim. Od lat znajdywano w różnych miejscach świata metaliczne, wykonane często z manganu, kule wielkości grapefruita.

– To odkrycie wypełnia lukę w wiedzy na temat naturalnych cykli, którym podlegają pierwiastki chemiczne na Ziemi. Poza tym, wiemy coś więcej na temat tego jak mangan, tak powszechny na naszej planecie, wpłynął na ewolucję życia – skomentował prof. Woodward Fischer, niezwiązany z badaniem geobiolog wykładający na Caltech.

Tematy:bakterieCaltechdrobnoustrojemikrobiologiażelazo

Spodobał Ci się ten artykuł?

Daj znać autorowi — kliknij wielokrotnie.

Chcesz czytać więcej treści jak „Bakterie żywiące się metalem odkryto w brudnym zlewie"?Dodaj Focus.pl do preferowanych źródeł w Google
Udostępnij
FacebookX