Nowy mural Banksy’ego znalazł się na ścianie szpitala. Jest wymownie zatytułowany

Najbardziej tajemniczy artysta na świecie skomentował aktualną sytuację, prezentując swoją najnowszą pracę na ścianie korytarza w szpitalu w Southampton. Mimo że Banksy najbardziej znany jest ze swojej wywrotowej ulicznej sztuki, która zdobi mury miast na całym świecie, izolacja nie wpłynęła na jego codzienność. W zamknięciu stworzył pracę, którą opisuje się jako jedno z jego najbardziej intymnych dzieł.

Obraz Banksy’ego składa hołd nowym superbohaterom – pracownikom służby zdrowia. Praca przedstawia chłopca w ogrodniczkach bawiącego się figurką pielęgniarki obok kosza na śmieci, w którym wylądowali Batman i Spider-man. Pielęgniarka ma na sobie maskę i biały fartuch z czerwonym krzyżem, jej ręka jest w górze jakby była w locie, a za nią trzepocze peleryna.
Artysta zatytułował swoje dzieło “Game Changer” (w wolnym tłumaczeniu: zwrot akcji – przyp.red.)

fot. @banksy/Instagram

Wieszając swój obraz na korytarzu szpitala (oczywiscie w trybie incognito – nikt nigdy nie przyłapał artysty na gorącym uczynku), Banksy zostawił pracownikom szpitala notatkę, w której napisał: “Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że obraz chociaż trochę rozjaśni to miejsce, mimo że jest tylko czarno-biały.”

Rzeczniczka artysty zapowiedziała, że po zniesieniu kwarantanny, praca o powierzchni około jednego metra kwadratowego zostanie wystawiona na widok publiczny, a następnie wystawiona na charytatywnej aukcji, by zebrać pieniądze na cele brytyjski fundusz zdrowia. 

Paula Head, szefowa fundacji szpitala uniwersyteckiego w Southampton, powiedziała: “Tutaj, w Southampton, nasza szpitalna rodzina została bezpośrednio dotknięta tragiczną stratą bardzo lubianych i szanowanych członków personelu oraz naszych przyjaciół. Fakt, że Banksy wybrał właśnie nas, by docenić wybitny wkład, jaki w tych bezprecedensowych czasach wnoszą wszyscy pracownicy służby zdrowia i osoby z nią związane, jest ogromnym zaszczytem. Bez wątpienia będzie to również ogromny zastrzyk morale dla każdego, kto pracuje lub przebywa w naszym szpitalu.”

To nie pierwsze dzieło Banksy’ego podczas izolacji. Pierwszą pandemiczną pracę stworzył we własnej łazience, ozdabiając ją charakterystycznymi dla siebie szczurami, które sieją w niej spustoszenie. Efektem podzielił się online, podpisując zdjęcie tekstem: “Moja żona nienawidzi, gdy pracuję w domu.”

fot. @banksy/Instagram

Kim jest Banksy?

Artysta od lat bardzo skutecznie ukrywa swoją tożsamość, ale jego nieugięci fani cały czas próbują odkryć tajemnicę stojącą za postacią Banksy’ego. Nie tak dawno wydawało się, że poznali odpowiedź na tę trapiącą ich zagadkę – któryś z fanów zauważył, że styl artysty jest bardzo podobny do tego, który pojawia się na okładkach albumów Massive Attack, za które odpowiada członek zespołu Robert Del Naya. Podobieństwo stylistyczne to jednak za mało, by odkryć prawdziwą tożsamość Banksy’ego, więc fani porównali kalendarium światowych tras koncertowych Massive Attack z kalendarium pojawiania się nowych prac artysty i okazało się, że w dużej mierze się pokrywają. 52-letni Del Naya nie przyznał się jednak do bycia Banksym, a sprawa ucichła.