Tak Ziemia przesłoniła Księżyc. Lądownik Blue Ghost sfotografował nietypowe zaćmienie

Sonda kosmiczna Blue Ghost firmy Firefly Aerospace, która już za kilkadziesiąt godzin podejmie próbę wylądowania na powierzchni Księżyca, wykonała w trakcie swojej podróży do Srebrnego Globu serię fenomenalnych zdjęć przedstawiających naszą planetę.
Tak Ziemia przesłoniła Księżyc. Lądownik Blue Ghost sfotografował nietypowe zaćmienie

Blue Ghost jest pierwszym aparatem wyniesionym na orbitę w tym roku, który podejmie próbę lądowania na Księżycu. Został on wyniesiony na orbitę okołoziemską 15 stycznia z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Po dotarciu na orbitę Blue Ghost spędził kilka tygodni krążąc wokół Ziemi, następnie uruchomił swoje silniki i przeszedł na trajektorię, która w ciągu czterech dni pozwoliła mu pokonać odległość dzielącą Ziemię od Księżyca. Od ponad tygodnia statek znajduje się na nowej już orbicie wokół Księżyca, skąd obserwuje powierzchnię Srebrnego Globu i przygotowuje się do podejścia do miękkiego lądowania na Księżycu, które obecnie zaplanowane jest na 2 marca.

Statek kosmiczny, o którym mowa, realizuje misję w ramach sponsorowanego przez NASA programu Commercial Lunar Payload Services. CLPS to program, w ramach którego prywatne przedsiębiorstwa mają dostarczać ładunki oraz instrumenty naukowe na powierzchnię Księżyca. Na pokładzie lądownika Blue Ghost znajduje się dziesięć różnych ładunków, które po dotarciu na miejsce, przez dwa tygodnie będą realizować szereg eksperymentów naukowych i testów technologii, które mogą się przydać, gdy ludzkość już powróci na powierzchnię Księżyca w ramach programu Artemis, o ile ten oczywiście nie zostanie anulowany i porzucony przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Czytaj także: Sonda Blue Ghost zmierzająca w stronę Księżyca wykonała już pierwsze zdjęcia Srebrnego Globu. Wkrótce lądowanie

Zanim jednak dojdzie do lądowania na Księżycu warto poświęcić chwilę i przyjrzeć się zdjęciom i nagraniom wykonanym przez lądownik Blue Ghost w drodze do Księżyca. Chyba jednym z najciekawszych nagrań jest seria zdjęć przedstawiająca sondę na tle Ziemi, która powoli wsuwa się między Blue Ghosta i Księżyc powodując swoiste zaćmienie.

Choć samo zjawisko jest całkowicie zwyczajnym efektem ruchu Słońca, Ziemi i Księżyca, to akurat z takiej nietypowej perspektywy jeszcze nigdy go nie widzieliśmy. To, co widzimy, to tak naprawdę przelot lądownika nad nocną stroną Ziemi. Dzięki temu początkowo rozświetlona planeta stopniowo zmienia się w cienki półksiężyc, aby ostatecznie skąpać się w całkowitej ciemności.

13 lutego Blue Ghost pomyślnie wszedł na orbitę Księżyca, przygotowując się do nadchodzącej próby lądowania. Jeśli się powiedzie — a musimy pamiętać, że wbrew pozorom automatyczne miękkie lądowanie na Księżycu nie należy do rzeczy łatwych — Blue Ghost stanie się zaledwie drugim prywatnym lądownikiem, który dotrze na powierzchnię Księżyca. Jako pierwszy dokonał tego lądownik Odyseusz firmy Intuitive Machines niemal dokładnie rok temu.

Źródło: Firefly Aerospace

Czytaj także: Tajemnicze nagrania z ciemnej strony Srebrnego Globu już dostępne

Blue Ghost będzie próbował wylądować na tzw. Morzu Przesileń, czyli w ogromnym kraterze uderzeniowym, którego dno pokryte jest bazaltową lawą. Obszar ten stosunkowo łatwo zidentyfikować na powierzchni Księżyca gołym okiem. Jest on bowiem widoczny w północno-wschodniej części tarczy księżycowej widocznej z powierzchni Ziemi.

Warto zatem skorzystać z dobrej bezchmurnej pogody i przyjrzeć się w najbliższych dniach Księżycowi. W niedzielę 2 marca dojdzie tam do lądowania statku kosmicznego. Jeżeli się ono powiedzie, przez kolejne dwa tygodnie dziesięć instrumentów naukowych będzie tam intensywnie pracowało. Gdy pod koniec misji około 14 marca nad Morzem Przesileń zacznie zachodzić Słońce, co oczywiście także będzie widać gołym okiem z Ziemi, instrumenty stracą dostęp do światła słonecznego i wystawione na niskie temperatury księżycowej nocy przestaną kontaktować się z centrum kontroli misji na powierzchni Ziemi. Jest to zatem unikalna okazja, aby gołym okiem obserwować miejsce na powierzchni Księżyca, w którym dzieje się coś naprawdę ciekawego.

Radek KosarzyckiR
Napisane przez

Radek Kosarzycki

Redaktor naczelny Focus.pl. Od 2015 r. codziennie pisze o astronomii, astrofizyce i eksploracji przestrzeni kosmicznej.