ChatGPT będzie pamiętał nasze rozmowy
Do tej pory było tak, że jeśli zaczynaliśmy nową rozmowę z ChatGPT, było to jak czysta karta, pierwsza integracja z chatbotem. Chodzi po prostu o to, że nie pamiętał on innych rozmów, jakie z nim prowadziliśmy. Teraz się to zmieniło. Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman ogłosił nową aktualizację, będącą ważnym krokiem w kierunku systemów AI poznających swoich użytkowników i stających się z czasem bardziej spersonalizowanymi. Aktualizacja jest właśnie wdrażana dla użytkowników ChatGPT Pro, a wkrótce dla Plus. Altman zauważył również, że funkcje pamięci nie pojawią się w EOG, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii, Islandii ani Liechtensteinie. Czyli cóż, nie zobaczymy ich też w Polsce.
Czytaj też: Samsung ulepsza platformę SmartThings z wykorzystaniem AI
Trudno obecnie powiedzieć, czy to się w przyszłości nie zmieni, dlatego tak czy inaczej, warto przyjrzeć się bliżej dwóm nowym funkcjom pamięci, jakie pojawią się w ChatGPT. Będzie to:
- Zapamiętane informacje: To szczegóły, o których zapamiętanie wyraźnie poprosiliśmy ChatGPT, takie jak nasze imię, ulubiony kolor lub preferencje żywieniowe. Dzięki temu nie trzeba będzie uczyć chatbota kilka razy tych samych rzeczy.
- Odwołanie do historii czatów: ChatGPT może również wykorzystywać informacje z naszych poprzednich rozmów, aby przyszłe konwersacje były bardziej pomocne. Na przykład, jeśli kiedyś wspomnieliśmy, że lubimy tajskie jedzenie, może to wziąć pod uwagę, gdy następnym razem zapytasz „Co powinienem zjeść na lunch?”. ChatGPT nie pamięta każdego szczegółu z przeszłych czatów, więc używaj zapamiętanych informacji w przypadku wszystkiego, co chcesz, aby zawsze miał na uwadze.
OpenAI twierdzi, że funkcja „Reference chat history” nie ma limitu pamięci, ale możemy przechowywać tylko określoną liczbę zapisanych wspomnień. Jeśli zabraknie miejsca, chatbot nas o tym poinformuje i będziemy musieli trochę posprzątać wśród zapisów, by zrobić miejsce na nowe. Są to oczywiście funkcje dobrowolne, które można wyłączać i włączać według własnego uznania. Wystarczy przejść do Ustawienia > Personalizacja, a następnie przełączyć funkcje pod nagłówkiem Pamięć.
Czytaj też: Gmail pomoże w pisaniu e-maili w kolejnych językach. Kiedy pojawi się polski?
Warto wspomnieć, że na początku marca Google również wprowadził u siebie taką funkcję, dodając sekcję „Zapisane informacje” w panelu użytkownika. ChatGPT dogonił więc Gemini, a pamiętajmy, że gigant z Mountain View nie ominął żadnego z regionów.