Chińska szczepionka na koronawirusa bezpieczna. Obiecujące wyniki testów w Brazylii

Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa opracowana przez chiński koncern Sinovac Biotech okazała się bezpieczna w późnym etapie badania klinicznego w Brazylii – wykazały wstępne wyniki badań, opublikowane w poniedziałek przez Instytut Butantan w São Paulo.
Chińska szczepionka  na koronawirusa bezpieczna. Obiecujące wyniki testów w Brazylii

Jeden z wiodących brazylijskich ośrodków badań biomedycznych, który przeprowadza testy fazy 3, powiedział, że szczepionka dwudawkowa o nazwie CoronaVac w dotychczasowych badaniach okazała się bezpieczna.

– Pierwsze wyniki badania klinicznego przeprowadzonego w Brazylii dowodzą, że spośród wszystkich szczepionek testowanych w tym kraju, CoronaVac jest najbezpieczniejsza, z najlepszymi i najbardziej obiecującymi wynikami powiedział gubernator São Paulo, João Doria.

Naukowcy monitorujący testy podkreślają, że to wstępne wyniki, a stan zdrowia pacjentów nadal będzie monitorowany. Dyrektor instytutu Dimas Covas powiedział, że pełne dane o skuteczności szczepionki nie zostaną ujawnione, dopóki próba nie zostanie zakończona na wszystkich 13 000 ochotników. Obecne wyniki dotyczą 9000 z nich i są zaledwie pierwszymi danymi z globalnych badań III fazy Sinovac, które są również prowadzone w Turcji i Indonezji.

Covas powiedział, że jak dotąd nie wystąpiły żadne poważne niepożądane reakcje na szczepionkę, przy czym 20 proc. ochotników zgłosiło lekki ból po wstrzyknięciu, a 15 proc. bóle głowy po pierwszej dawce, które spadły do ​​10 proc. przy drugiej. Mniej niż 5 proc. ochotników zgłosiło nudności lub zmęczenie, a jeszcze mniej odczuwało bóle mięśni.

Sekretarz stanu São Paulo, Jean Gorinchteyn, powiedział, że szczepionka wydaje się także wytwarzać ochronne przeciwciała. São Paulo ma nadzieję otrzymać zgodę od odpowiednich organów regulacyjnych na zastosowania CoronaVac jeszcze przed końcem roku. To pozwoliłoby rozpocząć akcję szczepień przeciwko koronawirusowi na początku 2021 roku. São Paulo już podpisało umowę z firmą Sinovac na zakup 60 milionów dawek do końca lutego.

Sinovac wybrał Brazylię na miejsce prowadzenia testów, ponieważ jest to jedno z największych na świecie ognisk koronawirusa. Brazylia zgłosiła dotychczas ponad 5,2 miliona przypadków COVID-19 i jest trzecim najbardziej dotkniętym pandemią krajem, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Opracowana przez chińską firmę CoronaVac wykorzystuje technologię inaktywowanych szczepionek – tradycyjną metodę wykorzystującą zabitego wirusa, który nie może replikować się w ludzkich komórkach, ale pozwala wywołać odpowiedź immunologiczną.

Eksperci ostrzegają, że bezpieczeństwo kandydatów na inaktywowane szczepionki przeciwko koronawirusowi powinno być obserwowane przez dłuższy czas, ponieważ niektóre inne inaktywowane szczepionki doprowadziły do ​​efektu nasilenia choroby, w którym przeciwciała wyzwalane przez szczepionkę, zamiast zapewniać ochronę, mogą pogorszyć infekcje, gdy ludzie zostaną narażeni na zakażenie wirusem po zaszczepieniu.

Chińska CoronaVac o włos prześciga inne obiecujące szczepionki, potencjalnie skuteczne w ochronie przed koronawirusem SARS-CoV-2. AstraZeneca PLC i Oxford University zbliżają się do analizy swojego badania szczepionki w Wielkiej Brytanii. Pfizer Inc powiedział, że może przedstawić wczesną analizę swojego procesu w tym miesiącu, a Moderna Inc może ogłosić wyniki w listopadzie. Także rosyjski Instytut Gamaleya może przedstawić analizę swojej szczepionki w przyszłym miesiącu.

Badania nad preparatami opracowanymi przez AstraZeneca i Johnson&Johnson zostały wstrzymane w Stanach Zjednoczonych ze względu na kwestię bezpieczeństwa i nieprzewidziane skutki uboczne.

Szczepionka na koronawirusa jest uważana za kluczowe narzędzie do powstrzymania panującej na całym świecie pandemii koronawirusa.