Wojna z Japonią i polski Madagaskar? 10 ciekawostek historycznych o Polsce

Podczas lekcji historii trudno opowiedzieć o każdym interesującym fakcie i wydarzeniu na temat Polski. Ale od czego jest internet? Prezentujemy zaskakujące ciekawostki historyczne o Polsce. Ile wiesz o naszym kraju? Pora się o tym przekonać!
Wojna z Japonią i polski Madagaskar? 10 ciekawostek historycznych o Polsce

Ciekawostki historyczne: Zaskakujące proporcje, czyli czy Polska jest duża?

Zacznijmy od ciekawostek historycznych związanych z miarami i wielkościami. Aż do 1991 roku najwyższą na świecie konstrukcją był… masyw radiowy w Konstantynowie.? Miał 646 metrów.  Pod względem wysokości prześcignął go dopiero dubajski Burj Khalifa. 

Pomyśl teraz o dużych europejskich stolicach. Londyn, Madryt, Rzym, Paryż… No właśnie, co do tego ostatniego miasta – czy zdajesz sobie sprawę z tego, że ma ono mniejszą powierzchnię od… Radomia? Ze względów historycznych i kulturowych francuskie miasto jest jednak dziesięciokrotnie bardziej zaludnione.

Ciekawostki historyczne: Madagaskar mógł być… polską kolonią!

Nikogo nie dziwią wczasy w Ustce czy w Kołobrzegu. A gdyby tak rodzinne tanie wczasy zorganizować sobie na Madagaskarze? Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta położona u brzegów Afryki jedna z największych wysp na świecie, miała szansę stać się w przeszłości polską kolonią. Jak w ogóle doszło do takiej możliwości?

Otóż Liga Morska i Kolonialna, przy poparciu polskiego rządu, domagała się zamorskich kolonii, które byłyby źródłem tanich surowców i siły roboczej. Ponadto chodziło o miejsce, gdzie można by było rozlokować mniejszość żydowską. Były to lata 30. XX wieku. Najbardziej realne było odkupienie od Francji Madagaskaru. Co zaskakujące, Francuzi wstępnie na to przystali! Warunek był jednak taki, by na wyspę trafili Żydzi nie tylko z Polski, ale i innych rejonów Europy.

Ostatecznie jednak plan spalił na panewce.

 

Ciekawostki historyczne: Przełomowe wynalazki z Polski

Polacy to naród nie tylko przedsiębiorczy i uparty, ale także słynący z aktywności umysłowej. Wiele wynalazków, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia, zostało wynalezionych przez Polaków.

Wynaleźliśmy między innymi:

  • kamizelkę kuloodporną,
  • aeroskop (pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa),
  • Walkie-Talkie,
  • wykrywacz min.

Ponadto warto jeszcze powiedzieć o jednym, bardzo ważnym “wynalazku”, który przyczynił się do kształtu dzisiejszej Europy. Mowa o polskiej konstytucji, która była pierwszym tego typu dokumentem na naszym kontynencie i drugim na świecie (zaraz po USA).

Jeśli chodzi o inne historyczne ciekawostki, to warto dodać, że w Polsce funkcjonuje najstarsza w Europie… restauracja. Mowa o Piwnicy Świdnickiej, ulokowanej na wrocławskim rynku. Powstała w 1275 roku.

 

Ciekawostki historyczne: Polacy – naród, który się nie poddaje

Polacy to naród bardzo doświadczony przez różnego rodzaju wojny i konflikty. Przez ponad 300 lat, mniej więcej od 1600 do 1945 roku (a nawet później) na terenie Polski wciąż rozgrywały się mniej lub bardziej krwawe konflikty. Około 20% ludności Polski zginęło w II wojnie światowej, co stanowi najwyższy odsetek wśród wszystkich krajów. 50 tysięcy Polaków poświęciło życie, by ocalić 450 tysięcy Żydów.

Słyniemy jednak z tego, że łatwo się nie poddajemy. A potwierdzają to fakty i ciekawostki historyczne.

Czy wiesz na przykład, że Polska oficjalnie nigdy nie poddała się Niemcom? A polski ruch oporu podczas II wojny światowej był największym tego typu ruchem w Europie.

Godnym podziwu jest również to, że w okolicach Wizny (woj. podlaskie) zaledwie 720 Polaków broniło swojej pozycji przed 40 tysiącami atakującymi Niemcami. Ataki wroga zatrzymano na trzy dni.

 

Ciekawostki historyczne: Pustynia w środku Europy

Być może kiedyś nasza planeta wyglądała zupełnie inaczej, ale dziś pozostaje nam tylko domyślać się, jak przed wiekami (i dłużej) wyglądało miejsce, w którym dziś mieszkamy. Warto jednak wiedzieć, że Pustynia Błędowska, czyli największy w Polsce obszar lotnych piasków, ulokowany na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej, to jedyna naturalna pustynia w Europie.

Związane są z nią liczne opowieści ludowe i legendy. Ponoć dawno temu diabeł rozzłościł się na ludzi, wydobywających srebro w olkuskich kopalniach i z tej złości postanowił zasypać je morskim piaskiem. I tak rzekomo powstała słynna pustynia.

 

Ciekawostki historyczne: Kosmetyki polską siłą!

Ciekawostki historyczne o Polsce to nie tylko wydarzenia wojenne i kulturalne. Polska kosmetykami stoi – brzmi dziwnie? A nie powinno, bo patrząc wstecz doskonale widać, że nasz kraj inspirował do tworzenia innowacyjnych receptur. Przykład? Oskar Troplowitz, pochodzący z Gliwic farmaceuta, opracował po raz pierwszy recepturę kultowego kremu NIVEA.

Kojarzysz markę Max Factor? Dziś można znaleźć ją w drogeriach na całym świecie. Ale mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że założył ją… Polak, a konkretnie Maksymilian Faktorowicz, słynny emigrant, który osiągnął sukces w USA.

Podobnie rzecz ma się z “cesarzową piękna”, czyli z Heleną Rubinstein, Polką, żydowskiego pochodzenia, która stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet branży kosmetycznej. Luksusowe maskary i kremy do twarzy niezmiennie zaskarbiają sobie nowe klientki.

 

Ciekawostki historyczne: W Polsce mieliśmy straszną epidemię… w jednym mieście

W 2020 roku mierzymy się z pandemią, ale mało osób pamięta, że w Polsce mieliśmy tragiczną w skutkach epidemię, która na szczęście nie wymknęła się spod kontroli (między innymi dzięki szczepieniom).

Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu, która wybuchła latem 1963 roku, była ostatnią w Polsce i jedną z ostatnich w Europie. Przywiózł ją do naszego kraju Bonifacy Jedynak, oficer Służby Bezpieczeństwa, powracający z egzotycznych krajów.

Okazało się potem, że przez kolejne przez 47 dni (od 17 lipca), wirus zaatakował się 400-tysięczne miasto i tereny poza nim. Wrocław otoczono kordonem sanitarnym. Zachorowało w sumie 99 osób, a zmarło 7. Zaszczepiono ponad 8 milionów osób w całym kraju.

Koniec epidemii ogłoszono 19 września 1963 roku.

 

Ciekawostki historyczne: Żubr, polska duma narodowa, prawie wyginął

Na pewno większość z nas kojarzy, a nawet widziało na żywo, żubry. Te piękne zwierzęta zamieszkują tereny największych polskich puszczy, a ponadto żyją w rezerwatach i ogrodach zoologicznych w całym kraju. Ale okazuje się, że w przeszłości ten gatunek niemalże wyginął.

Do 1925 roku stan populacji tych zwierząt był krytyczny. Ostatni żyjący na wolności żubr padł w roku 1919. Naukowcy i przyrodnicy podjęli jednak decyzję o próbie reintrodukcji żubra, czyli przywrócenia gatunku do przyrody. Gatunek odratowano dzięki osobnikom żyjącym w ogrodach zoologicznych. Do dziś mówi się o tym, że odratowanie żubra było kwestią ogromnego szczęścia.

 

Ciekawostki historyczne: Sztokholm był polski… przez chwilę

W okresie od sierpnia do października 1598 roku Sztokholm formalnie należał do Polaków. Samuel Łaski, wysłannik Zygmunta III Wazy przybył do obcego kraju na statku.

Był sztorm i uratowało się 12 ludzi. Rotmistrz Samuel Łaski, dotarłszy do Sztokholmu, rozkazał swoim ludziom zająć miasto. Co ciekawe, sztokholmscy patrycjusze podporządkowali się bez wahania, oddając Polakom we władanie 8-tysięczne miasto. W październiku 1598 Łaski ewakuował się ze Szwecji, w listopadzie Sztokholm był już pod rządami księcia Karola.

 

Ciekawostki historyczne: Wojna z Japonią, której nie było

Niewielu pamięta, że od 1918 roku, czyli momentu odzyskania niepodległości, Polska wypowiedziała wojnę tylko jednemu państwu. Wbrew temu, co się może wydawać, nie był to żaden kraj sąsiedni, tylko Japonia. Formalnie miało to miejsce w roku 1941, a więc po Pearl Harbor.

Po tym, jak wojnę zdecydowała się wypowiedzieć Wielka Brytania, w ślad za nią podążyły sojusznicze rządy emigracyjne, w tym między innymi Polska. Ale, co zaskakujące, Japonia nie przyjęła tego do wiadomości, argumentując, że Polacy zrobili to nie ze względu na interes własny, a na interes Brytyjczyków.