Ciężka dziecięca choroba związana z COVID-em wykryta też u dorosłych

Niektórzy bardzo młodzi ludzie zarażeni koronawirusem, niezależnie od obecności symptomów COVID-19, zapadali na tzw. wieloukładowy zespół zapalny (MIS-C) atakujący szereg organów jednocześnie. Dzieci trafiające na OIOM w ciężkim stanie miały objawy podobne do zespołu Kawasakiego i zespołu wstrząsu toksycznego.

Pierwsze dowody na istnienie MIS-C (ang. multisystem inflammatory syndrome in children) pojawiły się w opracowaniach chińskich pediatrów na początku pandemii. Im dłużej trwała pandemia, tym odkrywano więcej informacji na temat tego syndromu. We wrześniu np. ogłoszono, że te w tych rzadkich przypadkach MIS-C często dochodzi do poważnego uszkodzenia serca dzieci.

Najnowsze dane z USA wskazują, że istnieje ”dorosła” odmiana tego syndromu. CDC, amerykańskie centrum kontroli i zapobieganiu chorób poinformowała o przypadkach MIS-A (ang. multisystem inflammatory syndrome in adults). Tak jak w przypadku dzieci, zapalenie jest wielonarządowe.

Ten stan dotyka zarówno osób z dodatnimi wynikami testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 jak i testów na przeciwciał tworzonych do walki z tym patogenem. Owszem, liczba MIS-A jest niewielka, tak jak i MIS-C, ale jego groźne dla życia i zdrowia skutki skłoniły CDC do reakcji. Stąd opis problemu umieszczony we własnym czasopiśmie ”Morbidity and Mortality Weekly Report”.

– Ostatecznie, potwierdzenie istnienia MIS-A wzmacnia tylko potrzebę naszych działań zaradczych służących zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa – napisali autorzy. W analizie wskazano, że MIS-A wykryto w USA u 27 osób w USA i Wielkiej Brytanii, z czego dokładniejszy przebieg choroby zdołano poznać w przypadku 16 osób (w wieku od 21 do 50 lat, 7 mężczyzn i 9 kobiet). Dwie z nich zmarły.

Do tej pory wykryto 935 przypadków MIS-C w Stanach Zjednoczonych. 19 z tych dzieci zmarło. Trafiające do szpitala maluchy mają wysoką gorączkę, biegunkę, wymioty, ból w podbrzuszu, ból szyi, wysypkę, przekrwione oczy i czują silne osłabienie, wylicza CDC

Symptomy MIS-A są podobne. Także pojawia się wysoka temperatura, problemy gastryczne i wysypka. Dochodzą też zgłaszane problemy z sercem, jak palpitacja. Jak zauważają eksperci z CDC, hospitalizowani pacjenci z COVID-10 generalnie mogą doświadczyć stanów zapalnych różnych organów, nie tylko płuc.

MIS-A jest tego skrajnym przypadkiem (wiele jednocześnie) z tą jednak różnicą, że połowa pacjentów z tym syndromem nie miała kłopotów oddechowych a pozostali tylko łagodne. 22 z 27 przypadków MIS-C dotyczyło mniejszości rasowych (czarnoskórzy, Latynosi). W przypadku MIS-C to 70 proc.

–  Znaczna część chorych (30 proc. dorosłych, 45 proc. dzieci) miało negatywne testy na obecność patogenu, ale pozytywny na przeciwciała. To sugeruje, że MIS-A i MIS-C mogą być rezultatem jakichś procesów poinfekcyjnych – zwracają uwagę autorzy analizy z CDC.