Coraz więcej przypadków tajemniczej choroby wątroby. Jaka jest jej przyczyna?

WHO ostrzega, że liczba ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii dotyka coraz więcej osób na świecie. Chorują głównie dzieci w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

Najnowszy komunikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówi o rosnącej liczbie przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii u dzieci poniżej 10. roku życia. 5 kwietnia 2022 r. WHO otrzymała 10 przypadków choroby w środkowej Szkocji, a do 8 kwietnia w Wielkiej Brytanii chorowało już łącznie 74 dzieci. W Hiszpanii zidentyfikowano trzy podobne przypadki, a w USA dziewięć. To na pewno nie koniec.

Zespół kliniczny w zidentyfikowanych przypadkach obejmuje ostre zapalenie wątroby ze znacznie podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych. Choroba głównie dotyka dzieci przed 10. rokiem życia. Niektórzy pacjenci muszą być przenoszeni na oddziały specjalistyczne, bo choroba postępuje bardzo szybko i może doprowadzić do niewydolności narządu. Do 11 kwietnia nie odnotowano żadnego zgonu wśród chorych.

Testy laboratoryjne wykluczyły wirusa zapalenia wątroby (A, B, C, D i E) i obecnie trwają badania mające na celu zrozumienie etiologii pojawiających się przypadków. Naukowcy nie wiedzą, co się dzieje. W kilku przypadkach w organizmach pacjentów wykryto SARS-CoV-2 i/lub adenowirusa, więc pojawiły się sugestie, że może być to odmiana COVID-19, która powoduje uszkodzenie wątroby u dzieci. Objawy obejmują żółtaczkę, biegunkę, wymioty i bóle brzucha – w wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja. Trwają badania laboratoryjne zidentyfikowanych przypadków pod kątem dodatkowych zakażeń, substancji chemicznych i toksyn.

WHO monitoruje sytuację w innych państwach w poszukiwaniu przypadków o podobnym profilu. Eksperci przewidują, że zanim zostanie ustalona etiologia nowej choroby, prawdopodobnie pojawi się więcej przypadków. Na razie trudno stwierdzić jaki jest związek nowego ostrego zapalenia wątroby z COVID-19. Jedna z hipotez mówi, że infekcja SARS-CoV-2 ułatwia infekowanie organizmu przez inne wirusy, także te powodujące problemy z wątrobą.

Mianem wirusowego zapalenia wątroby (WZW) nazywamy grupę chorób wątroby, w których przebiegu dochodzi do uszkodzenia tego organu w wyniku infekcji wirusowej. Wśród ludzi najczęściej występuje WZW typu A, B i C. Warto zaznaczyć, że wirus zapalenia wątroby typu A wywołuje ostre wirusowe zapalenie wątroby, a B i C także przewlekłe. Najważniejszą wytyczną w zapobieganiu tym chorób jest przestrzeganie zasad higieny, a także szczepienia ochronne (w przypadku WZW A i B).