Covid-19 i grypa jednocześnie? Niestety jest to możliwe

Podczas gdy lekarze obawiają się uderzenia kolejnej pandemii, która mogłaby przytłoczyć system opieki zdrowotnej, zbliżają się jednocześnie do nowego wyzwania – zwalczania dwóch wirusów jednocześnie.

“Z pewnością można zachorować na grypę i Covid-19 w tym samym czasie, co może być katastrofalne dla systemu odpornościowego” – powiedział dr Adrian Burrowes, lekarz medycyny rodzinnej na Florydzie. Według epidemiologów zarażenie się jednym z nich może uczynić nas bardziej podatnymi na złapanie drugiego.

Zarówno koronawirus, jak i grypa mogą zaatakować płuca, potencjalnie powodując zapalenie ich zapalenie, pojawienie się płynu w płucach lub niewydolność oddechową. Oprócz tego każda choroba może również spowodować sepsę oraz stan zapalny serca, mózgu lub tkanki mięśniowej. Jednoczesne wystąpienie obu chorób “zwiększyłoby ryzyko długoterminowych skutków dla każdego z tych układów narządów” – powiedział dr Michael Matthay, profesor medycyny i specjalista ds. intensywnej terapii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco –  “ale jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, o ile gorsze od posiadania każdego wirusa osobno będzie to połączenie”. Jako że Covid-19 uderzył w większość krajów pod koniec ostatniego sezonu grypowego, nie ma jeszcze zbyt wielu danych na temat osób, które musiały zwalczać dwa groźne wirusy jednocześnie. 

Mimo to profesor Matthay podejrzewa, że zagrożenie związane z zapaleniem płuc byłoby większe, gdyby organizm był zakażony zarówno grypą, jak i koronawirusem. “Te dwa wirusy razem zdecydowanie mogą być bardziej szkodliwe dla płuc i powodować większą niewydolność oddechową” –  powiedział. “Ostra niewydolność oddechowa może być zagrożeniem dla życia” – mówi stanowisko amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi – “może powodować poważne uszkodzenia płuc i innych organów, więc ważne jest, aby szybko ją leczyć.”

Skąd mam wiedzieć, czy choruję na Covid-19 czy grypę (lub obie choroby naraz)?

“Objawy grypy i Covid-19 są dość podobne, więc trudno je rozróżnić” – powiedział dr Leonard Mermel, dyrektor medyczny na Oddziale Epidemiologii i Kontroli Zakażeń w szpitalu Rhode Island – “Zarówno grypa, jak i Covid-19 mogą powodować gorączkę, kaszel, zadyszkę, zmęczenie, ból gardła, bóle ciała i katar lub zatkany nos, a niektórzy mogą mieć nawet wymioty i biegunkę, choć objawy te są bardziej powszechne wśród dzieci”.  

W przeciwieństwie do grypy koronawirus może powodować utratę smaku lub zapachu, ale aż około połowa wszystkich zarażeń przebiega bezobjawowo. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy chorujemy na koronawirusa, czy grypę (lub oba), jest więc przeprowadzenie odpowiednich badań.

Jak chronić się przed podwójnym niebezpieczeństwem?

Noś maseczkę i zachowuj fizyczny dystans od innych ludzi – według epidemiologów tylko to może uchronić nas przed złapaniem obu wirusów. Na półkuli południowej, która właśnie żegna zimowe miesiące i sezon na grypę, kilka krajów zgłosiło zdumiewająco niską liczbę przypadków grypy – właśnie dlatego, że ludzie zasłaniają twarze i zachowują dystans społeczny.

Warto również zaszczepić się na grypę, bo chociaż nie gwarantuje to, że na nią nie zachorujemy, na pewno możemy liczyć na łagodniejszy przebieg choroby niż w przypadku niezaszczepionych osób.