W XVII wieku franciszkanin Wojciech Dębołęcki zapewniał, że Adam i Ewa mówili w raju po polsku, co czyni go najstarszym językiem świata. Posunął się zatem o krok dalej niż średniowieczny biskup krakowski Wincenty Kadłubek, który utrzymywał, że Prapolacy osiedlili się nad Wisłą już po biblijnym potopie...

Dziwi jednakże, że w epokach już bardziej oświeconych niż średniowiecze i barok pojawiały się w Polsce (i spotykały się z zainteresowaniem) teorie iście szaleńcze. Oto w połowie XIX wieku orientalista Ignacy Pietraszewski przetłumaczył na język polski świętą księgę zaratusztrian „Awestę” i wywnioskował z niej, że jesteśmy potomkami starożytnych Persów, zaś w wodach jeziora Gopło przyjdzie na świat zaratusztriański zbawiciel!

Z kolei w Polsce międzywojennej tzw. Szczep Rogate Serce – grupa artystyczna skupiona wokół rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego – stworzyła neopogańską ideologię, z której po latach wyewoluowała myśl, że przodkowie Polaków pochodzą z... Wyspy Wielkanocnej. 

 

Przy takich egzotycznych teoriach trudno się dziwić, że we współczesnej Polsce rozkwita wiara w Wielką Lechię, starożytne słowiańskie mocarstwo, przed którym drżały największe potęgi. Nowym numerem „Focusa Historia Ekstra” – w którym znalazły się artykuły zupełnie nowe oraz starsze, uzupełnione o aktualne odkrycia – chcemy udowodnić, że dzieje naszych ziem są wystarczająco ciekawe i pełne naukowych zagadek, by nie uciekać się do fantazji kompletnie pozbawionych podstaw. 

Piszemy o czasach od jaskiniowców do pierwszych Piastów. Czyli opowiadamy historię ziem polskich nie OD Mieszka I, jak częstokroć mieliśmy w szkole, lecz DO Mieszka I. Prezentujemy artykuły o czasach najdawniejszych i o widocznych pozostałościach po nich, takich jak kopce starsze od piramidy Cheopsa, kamienne fortece sprzed 3,5 tys. lat, słynny Biskupin, nieco mniej znana Karpacka Troja, kamienne kręgi Gotów…

Wspominamy o historycznych ludach, które przemieszczały się po naszych terenach: Scytach, Lugiach, Wandalach, pierwszych Słowianach. Piszemy, czego Rzymianie szukali nad Wisłą, czy dotarły do nas wojska Karola Wielkiego, co robili tu Wikingowie i czy chrześcijaństwo pojawiło się jeszcze przed chrztem Mieszka w 966 r. Przedstawiamy, co pozostało w naszym kraju po dawnych pogańskich kultach. Zastanawiamy się, jaki wpływ na powstanie Polski mogły mieć inne, pierwsze państwowości słowiańskie: państwo Samona oraz Wielkie Morawy. Zajmujemy się też kontrowersyjną teorią, że państwo Piastów powstało dzięki handlowi niewolnikami z podbitych sąsiednich plemion.  

Zdajemy sobie sprawę, że tak krytykowana w środowisku historyków popularność pseudonaukowych dywagacji o Wielkiej Lechii wynika m.in. z głodu wiedzy Polaków o czasach sprzed kilkunastu i więcej wieków. A co warte podkreślenia, nasi przodkowie też nie byli wolni od takich dywagacji. Też chcieli mieć wśród przodków starożytnych Rzymian, wczesnośredniowiecznych cesarzy z Zachodu albo pradawne dynastie Popielidów (patrz tekst „Fantazje rodów” Marka Telera). To łączy nas i naszych pradziadów.

 

Nowy numer "Focus Historia Ekstra" w sprzedaży już od 13 stycznia. Dostępny w wybranych kioskach i na kultowy.pl.