Czego Rzymianie szukali nad Wisłą? Co robili tu Wikingowie? Poznaj najstarszą historię Polski

Nie trzeba uciekać się do fantazji, by poczuć, że dzieje ziem polskich są fascynujące!
Czego Rzymianie szukali nad Wisłą? Co robili tu Wikingowie? Poznaj najstarszą historię Polski

W XVII wieku franciszkanin Wojciech Dębołęcki zapewniał, że Adam i Ewa mówili w raju po polsku, co czyni go najstarszym językiem świata. Posunął się zatem o krok dalej niż średniowieczny biskup krakowski Wincenty Kadłubek, który utrzymywał, że Prapolacy osiedlili się nad Wisłą już po biblijnym potopie…

Dziwi jednakże, że w epokach już bardziej oświeconych niż średniowiecze i barok pojawiały się w Polsce (i spotykały się z zainteresowaniem) teorie iście szaleńcze. Oto w połowie XIX wieku orientalista Ignacy Pietraszewski przetłumaczył na język polski świętą księgę zaratusztrian „Awestę” i wywnioskował z niej, że jesteśmy potomkami starożytnych Persów, zaś w wodach jeziora Gopło przyjdzie na świat zaratusztriański zbawiciel!

Z kolei w Polsce międzywojennej tzw. Szczep Rogate Serce – grupa artystyczna skupiona wokół rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego – stworzyła neopogańską ideologię, z której po latach wyewoluowała myśl, że przodkowie Polaków pochodzą z… Wyspy Wielkanocnej. 

 

Przy takich egzotycznych teoriach trudno się dziwić, że we współczesnej Polsce rozkwita wiara w Wielką Lechię, starożytne słowiańskie mocarstwo, przed którym drżały największe potęgi. Nowym numerem „Focusa Historia Ekstra” – w którym znalazły się artykuły zupełnie nowe oraz starsze, uzupełnione o aktualne odkrycia – chcemy udowodnić, że dzieje naszych ziem są wystarczająco ciekawe i pełne naukowych zagadek, by nie uciekać się do fantazji kompletnie pozbawionych podstaw. 

Piszemy o czasach od jaskiniowców do pierwszych Piastów. Czyli opowiadamy historię ziem polskich nie OD Mieszka I, jak częstokroć mieliśmy w szkole, lecz DO Mieszka I. Prezentujemy artykuły o czasach najdawniejszych i o widocznych pozostałościach po nich, takich jak kopce starsze od piramidy Cheopsa, kamienne fortece sprzed 3,5 tys. lat, słynny Biskupin, nieco mniej znana Karpacka Troja, kamienne kręgi Gotów…

Wspominamy o historycznych ludach, które przemieszczały się po naszych terenach: Scytach, Lugiach, Wandalach, pierwszych Słowianach. Piszemy, czego Rzymianie szukali nad Wisłą, czy dotarły do nas wojska Karola Wielkiego, co robili tu Wikingowie i czy chrześcijaństwo pojawiło się jeszcze przed chrztem Mieszka w 966 r. Przedstawiamy, co pozostało w naszym kraju po dawnych pogańskich kultach. Zastanawiamy się, jaki wpływ na powstanie Polski mogły mieć inne, pierwsze państwowości słowiańskie: państwo Samona oraz Wielkie Morawy. Zajmujemy się też kontrowersyjną teorią, że państwo Piastów powstało dzięki handlowi niewolnikami z podbitych sąsiednich plemion.  

Zdajemy sobie sprawę, że tak krytykowana w środowisku historyków popularność pseudonaukowych dywagacji o Wielkiej Lechii wynika m.in. z głodu wiedzy Polaków o czasach sprzed kilkunastu i więcej wieków. A co warte podkreślenia, nasi przodkowie też nie byli wolni od takich dywagacji. Też chcieli mieć wśród przodków starożytnych Rzymian, wczesnośredniowiecznych cesarzy z Zachodu albo pradawne dynastie Popielidów (patrz tekst „Fantazje rodów” Marka Telera). To łączy nas i naszych pradziadów.

 

Nowy numer “Focus Historia Ekstra” w sprzedaży już od 13 stycznia. Dostępny w wybranych kioskach i na kultowy.pl.