Czym jest smart home, czyli inteligentny dom?

Na co dzień każdy z nas staje się coraz bardziej smart. Za pomocą smartfona można już nie tylko otworzyć bramę, lecz nawet zarządzać całym domem. Co składa się na inteligentny dom i jak działa w praktyce?
Czym jest smart home, czyli inteligentny dom?

Nowe technologie szybko przyzwyczaiły nas do wygodnego zarządzania elektroniką. Obecnie możliwości bezprzewodowego sterowania wykroczyły daleko poza sprzęt komputerowy czy audio. W efekcie można mówić już o smart home, czyli inteligentnych domach.

Czym są inteligentne rozwiązania w mieszkaniu?

Automatyka domowa w założeniu ma poprawić jakość codziennego życia. Sterowanie podstawowymi elementami wyposażenia mieszkania może być znacznie łatwiejsze, kiedy odbywa się z poziomu smartfona lub pilota. Komfort to jednak nie wszystko. Inteligentne rozwiązania w mieszkaniu niosą za sobą także dodatkowe korzyści. Oto niektóre z nich:

•    Zdrowy tryb życia – automatycznie zaprogramowane rolety mogą rano wpuścić do pomieszczenia naturalne światło, co zapewni przyjemną pobudkę. Wieczorem z kolei ułatwiają wyciszenie się i zaśnięcie, co docenią zwłaszcza osoby, które za oknem mają lampę uliczną albo sklepowy neon, świecące całą noc.

•    Optymalizacja oświetlenia – barwy światła wydatnie wpływają na samopoczucie. Do aktywnego działania najlepsze jest mocne, chłodne światło. Z kolei wieczornemu relaksowi bardziej sprzyja ciepła kolorystyka zbliżona do pomarańczowej łuny zachodzącego słońca. W przypadku inteligentnego oświetlenia można samemu regulować natężenie i barwę światła w zależności od potrzeb.

•    Oszczędności – składają się na nie chociażby lampy, które można wygodnie wyłączyć po wyjściu z pokoju. Inteligentne oświetlenie w technologii LED to niemałe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.

•    Bezpieczeństwo – zarządzanie mieszkaniem może odbywać się z poziomu smartfona, który zazwyczaj znajduje się gdzieś w pobliżu. Można upewnić się, że dom jest bezpieczny, światła zgaszone, a rolety opuszczone.

Co więcej, decyzja o zmianie swojego domu w smart home wcale nie musi wiązać się z gruntownym remontem. Większość produktów tego typu działa bezprzewodowo za pośrednictwem pilota lub aplikacji mobilnej. Wystarczy podłączyć do istniejących lamp czy innych urządzeń specjalne sterowniki. Z charakterystyczną dla siebie pomysłowością inteligentne urządzenia przygotowała szwedzka marka, która oferuje całą gamę rozwiązań zamieniających zwykłe wnętrze w inteligentne mieszkanie IKEA.

Poznaj zalety smart home

Zainstalowanie automatyki domowej wiąże się z wejściem na wyższy poziom komfortu. Opuszczanie rolet, włączanie i wyłączanie światła czy też odtwarzanie ulubionej muzyki jeszcze nigdy nie było tak łatwe i szybkie. Inteligentne urządzenia domowe to również szereg innych korzyści, które wpływają na samopoczucie domowników, wydatki na rachunki czy chociażby poczucie bezpieczeństwa. Jak inteligentne rozwiązania w mieszkaniu mogą przełożyć się na jakość życia? Oto najważniejsze zalety smart home:

•    Opłacalna inwestycja – niektórym może się wydawać, że automatycznie sterowane rolety, system audio czy oświetlenie to wyłącznie kosztowny gadżet. Wystarczy jednak spojrzeć na te rozwiązania nieco szerzej, żeby dostrzec także ekonomiczne korzyści. Pierwszą z nich jest z pewnością podniesienie wartości mieszkania. Nowoczesne mieszkania smart home kojarzą się z prestiżem oraz wysokim standardem. Przekłada się to też na wartość rynkową nieruchomości.

•    Kolejne oszczędności wiążą się z ekonomiczną eksploatacją. Możliwość zdalnego zarządzania np. oświetleniem może mieć bezpośredni wpływ na niższe rachunki za energię elektryczną. W inteligentnym domu łatwiej zadbać o to, żeby nie zostawiać pustych pomieszczeń z włączonym światłem. Można też wyłączyć poszczególne lampy, nawet jeśli zapomni się o tym, wychodząc z domu.

•    Gwarancja bezpieczeństwa – inteligentne rozwiązania w mieszkaniu dotyczą nie tylko możliwości bezprzewodowego sterowania, ale również monitoringu i kontroli sytuacji w domu. Wystarczy aplikacja w smartfonie, żeby mieć pewność, że drzwi wejściowe i brama wjazdowa są zamknięte, a rolety opuszczone.

•    Kontrola codziennych nawyków – w inteligentnym domu znacznie łatwiej wprowadzić zdrowe nawyki, takie jak chociażby wstawanie przy naturalnym świetle dziennym zamiast gwałtownej pobudki alarmem budzika. Każdy domownik może mieć też stały wgląd na inteligentne urządzenia domowe i dostosować je do własnych potrzeb.

Inteligentny dom to wiele możliwości, dzięki którym życie staje się prostsze, a domownicy mogą być spokojniejsi o swój dobytek. A mniej zmartwień oznacza więcej radości na co dzień. To chyba największa zaleta smart home, dzięki której automatyczne rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością.

Inteligentne urządzenia domowe

Technologia umożliwia zautomatyzowanie czynności, które dotąd każdy wykonywał ręcznie. W ten sposób można uniknąć części domowych zadań, a także cieszyć się z większej wygody. Co oferuje inteligentne mieszkanie? Oto kilka prostych rozwiązań, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na komfort domowników.

Inteligentne oświetlenie

W kwestii inteligentnego oświetlenia można zastosować wiele praktycznych rozwiązań. Od tych podstawowych, jak np. pilot umożliwiający ściemnienie światła, po rozbudowane zestawy smart lighting, które integrują całe oświetlenie w domu. Wszystko po to, żeby dopasować oświetlenie do potrzeb domowników.

Czasami dodatkowa lampa potrzebna jest w nietypowym miejscu, z dala od instalacji elektrycznej w ścianach czy suficie. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się chociażby bezprzewodowe panele LED, które można umieścić praktycznie wszędzie. Dodatkowo z łatwością można zarządzać intensywnością światła. Inteligentne oświetlenie IKEA pozwoli czuć się dobrze w każdym miejscu i o każdej porze.

Inteligentne głośniki

Tradycyjne zestawy Hi-Fi wiązały się z niemałym remontem. Liczne przewody albo niezbyt estetycznie zwisały przy ścianie, albo wymagały sporego wysiłku, żeby ukryć je za meblami lub w specjalnych listwach. Obecnie króluje jednak łączność bezprzewodowa, a głośniki łączą się z komputerem lub innym urządzeniem poprzez bluetooth lub domowe Wi-Fi. W ten sposób sprzęt audio można umieścić w dowolnym miejscu w celu stworzenia jak najlepszych efektów dźwiękowych. Głośniki bezprzewodowe IKEA umożliwiają słuchanie najlepszych brzmień w dowolnej konfiguracji.

Rolety automatyczne

Sterowanie roletami może być uciążliwe. Ręczne zwijanie i rozwijanie może doprowadzić do awarii. Z kolei zmieniająca się dynamicznie pogoda sprawia, że co chwilę trzeba wstawać, żeby wpuścić do pokoju więcej światła lub zasłonić się przed uciążliwymi promieniami. Inteligentny dom, w którym zamontowano rolety elektryczne, to miejsce znacznie bardziej przyjazne dla każdego.

Nie dość, że można wygodnie sterować roletami przy pomocy pilota lub aplikacji mobilnej, to możliwe jest też zaprogramowanie rolety na konkretne działania w określonych godzinach. W ten sposób możliwa jest np. przyjemna pobudka przy naturalnym świetle rano albo spokojne wyciszenie, kiedy rolety automatycznie opuszczą się w godzinach wieczornych.

Produkty smart home, które warto mieć w domu lub mieszkaniu

Wprowadzenie we własnym domu rozwiązań inteligentnego mieszkania nie wymaga dużych inwestycji ani poważnego remontu. Wystarczy kilka inteligentnych urządzeń domowych, które wydatnie podniosą codzienny komfort.

Jakie elementy smart home można szybko i łatwo zainstalować w każdym domu?

•    Żarówki – z możliwością regulacji natężenia czy nawet barwy. W dodatku żarówki w technologii LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne rodzaje. Za pomocą specjalnych sterowników można bezproblemowo zaplanować inteligentne oświetlenie w domu.

•    Rolety – zamiast zwykłej rolety, z której zwijaniem co chwilę są problemy, warto postawić na odrobinę wygody i wybrać automatyczne rolety smart. Można je nie tylko zdalnie kontrolować, ale też zaprogramować zgodnie z własnym harmonogramem dnia.

•    Głośniki – aby zadbać o dobrą jakość domowego systemu audio, nie trzeba wcale przeprowadzać gruntownego remontu lub rozprowadzać sieci przewodów. Wystarczą głośniki bezprzewodowe, które łączą się poprzez bluetooth lub Wi-Fi. W ten sposób można odtwarzać muzykę z dowolnego urządzenia lub sparować głośniki z telewizorem.

•    System do sterowania oświetleniem – zestawy do zdalnego sterowania oświetleniem to największy komfort w inteligentnym domu. Kiedy rano w pochmurny dzień potrzeba dużo intensywnego światła w całym mieszkaniu, wystarczy jedno polecenie na pilocie. Z kolei wieczorem, kiedy przychodzi czas na wyciszenie się i mniejsze natężenie światła, w kilka sekund można zmienić charakter oświetlenia w całym domu.

Żadne z tych rozwiązań nie oznacza poważnych inwestycji czy jakiegokolwiek remontu. Wystarczy kilka prostych usprawnień, żeby cieszyć się większą wygodą i bezpieczeństwem w domu.

Ile kosztuje system smart home?

Podstawowym czynnikiem wpływającym na koszt wprowadzenia rozwiązań smart home we własnym mieszkaniu jest liczba urządzeń, które mają zostać zautomatyzowane. Trzeba zapłacić za każdy sterownik do lampy, jednak dla całego domu wystarczy jeden pilot, natomiast aplikacja mobilna jest przeważnie darmowa.

Na cenę wpływa też powierzchnia domu. Koszt zamontowania rolet elektrycznych będzie rósł z każdym oknem. Liczba głośników bezprzewodowych również uzależniona jest od powierzchni pokoju, w którym ma powstać nowoczesny system audio. Można więc zacząć od stopniowego wprowadzania inteligentnych rozwiązań w mieszkaniu, żeby z czasem zupełnie zamienić je w inteligentny dom.

Rozwijająca się w szybkim tempie technologia dostarcza coraz więcej inteligentnych urządzeń domowych, które poprawiają komfort życia. Wprowadzenie ich we własnym domu może być znakomitą inwestycją, która opłaci się pod wieloma względami. Wystarczy proste porównanie zalet smart home, aby przekonać się, że automatyka domowa to zmiana na korzyść.