1. Zdrowe białka

Powinien je zawierać każdy posiłek. Doskonałym ich źródłem są owoce morza. Porcja 100 g większości jadalnych ryb i skorupiaków dostarcza około 20 g białka, czyli jedną trzecią dawki dziennej zalecanej dla osób dorosłych. Nabiał spożywaj głównie w postaci produktów fermentowanych: jogurtów, maślanki i kefiru. Nie unikaj jajek! Niesłusznie oskarżane o podnoszenie poziomu cholesterolu, dzisiaj uznawane są za najzdrowsze produkty w naszej diecie. To nie tylko idealne źródło białka, ale również skarbnica witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

 

 

2. Węglowodany złożone

Mózg zużywa aż 20–25 proc. energii dostarczanej organizmowi. Jego pokarmem jest glukoza czerpana głównie z węglowodanów. Bez niej komórki nerwowe zaczynają obumierać. Dieta powinna dostarczać cukrów złożonych, pochodzących z produktów pełnoziarnistych – płatków zbożowych, kasz, chleba pełnoziarnistego. Należy unikać cukrów prostych w postaci białego pieczywa i słodyczy, które wprawdzie podniosą szybko poziom glukozy, ale na krótko. Potem poziom ten spada, pozbawiając mózg „zasilania”. Najszybciej przyswajalna jest naturalna glukoza zawarta w owocach.

 

 

3. Owoce suszone i świeże

Wolne rodniki przyspieszają starzenie komórek nerwowych. Dlatego tak duże znaczenie przypisuje się spożywaniu produktów bogatych w przeciwutleniacze. Ograniczają spadek aktywności komórek nerwowych i chronią mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Prawdziwą skarbnicą przeciwutleniaczy są warzywa i owoce. Wystarczy miseczka czarnych jagód lub porcja szpinaku dziennie, abyśmy zachowali młodzieńczą zdolność zapamiętywania. Barwniki roślinne, tzw. flawonoidy poprawiają przepływ krwi w mózgu i przeciwdziałają tworzeniu się płytek miażdżycowych. Najprostszy sposób na zapewnienie sobie flawonoidów to jedzenie suszonych owoców, gdyż w tej postaci mają największe stężenie barwników.

Badania dowiodły, że owoce jagodowe zmniejszają ryzyko demencji i chorób neurodegeneracyjnych. Sprzyjają tworzeniu się nowych połączeń między neuronami, a to jest niezbędne do zapamiętywania. Zawarte w jagodach, jeżynach i malinach polifenole ochraniają błony komórkowe i białka, a nawet stabilizują DNA! Jedz też jak najwięcej truskawek. 100 g tych owoców zawiera 4–5 tysięcy ORAC (jednostek mierzących pojemność antyoksydacyjną), co pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na przeciwutleniacze.