Dlaczego psy przekrzywiają głowę, gdy uważnie nas słuchają? Naukowcy mają ciekawą hipotezę

Gdy pies przechyla głowę na bok, może to oznaczać, że stara się skupić uwagę lub przywołać coś z pamięci, sądzą badacze psich zachowań. Taki gest może świadczyć o szczególnych zdolnościach psa.
Dlaczego psy przekrzywiają głowę, gdy uważnie nas słuchają? Naukowcy mają ciekawą hipotezę

Jedno z bardziej uroczych zachowań psów to przekrzywianie głowy, gdy nas uważnie słuchają. Dlaczego tak robią? Nie było na ten temat zbyt wielu badań.

Niedawno opublikowana praca nieco to rozjaśnia. Badania wykazały, że często przekrzywiają głowę, by zrozumieć wydawane im polecenie. Takie zachowanie może świadczyć o skupieniu uwagi i przywoływaniu czegoś z pamięci, twierdzą badacze z węgierskiego Eötvös Loránd University (ELTE).

Na trop tego wyjaśnienia naukowcy wpadli, badając zdolność psów do zapamiętywania nazw przedmiotów. Większość psów nie potrafiła nauczyć się nazw nawet dwóch różnych zabawek mimo trwającego trzy miesiące treningu. Część potrafiła jednak nauczyć się wielu nazw różnych przedmiotów, nawet do kilkunastu. Udało się to siedmiu z czterdziestu badanych psów rasy border collie.

Uzdolnione psy znacznie częściej przechylają głowę na bok

Wszystkie uzdolnione psy łączyło jedno – znacznie częściej przekrzywiały głowy, gdy słuchały poleceń. Badacze obliczyli, że gdy poleceń właścicieli słuchały uzdolnione psy, przekrzywiały głowę aż w 43 procentach przypadków. Nieuzdolnione robiły tak zaledwie w 2 procentach przypadków.

Co ciekawe, ruch głowy nie miał wpływu na to, czy pies prawidłowo zrozumiał polecenie i przyniósł właściwą zabawkę. Uzdolnione psy przynosiły właściwą równie często bez przekrzywiania głowy, jak i po wykonaniu takiego ruchu.

Zwierzęta przekrzywiały głowę zwykle na jedną stronę, niezależnie od tego, z której strony psa stał właściciel. To sugeruje, że jest to cecha fizjologiczna, jak na przykład lewo- czy praworęczność u ludzi. Jest to skutek dominacji jednej półkuli mózgu nad drugą. Jednak gdyby psy przechylały głowę, by nas lepiej słyszeć „dominującym uchem”, robiłyby to zarówno mniej, jak i bardziej uzdolnione.

Dlaczego psy przechylają głowę? Może skupiają uwagę, może wysilają pamięć

Badacze sądzą, że takie zachowanie może być związane z przetwarzaniem informacji i stanowi wyraz skupienia uwagi. Być może ułatwia uzdolnionym psom powiązanie wydanej komendy z odtworzeniem wspomnienia danej zabawki. My też często wykonujemy nieświadome ruchy, gdy staramy się coś sobie przypomnieć.

– Badaliśmy przechylanie głowy tylko w konkretnych sytuacjach: gdy właściciel prosi zwierzę o przyniesienie konkretnej zabawki. Nie należy z tego wyciągać wniosku, że w innych sytuacjach tylko uzdolnione psy przekrzywiają głowy – zastrzega Andrea Temesi, współautor pracy.

Monique Udell, badaczka interakcji zwierząt i ludzi z Oregon State University uważa, że to pierwsze takie badanie. – Następnym krokiem jest postawienie pytań, co tak naprawdę pochylenie głowy oznacza. Czy można je wykorzystać jako do przewidzenia zdolności skupienia uwagi, wyników nauki słów, dobrej pamięci w ogóle? – zastanawia się uczona. Badacze chcą teraz sprawdzić, jakie dźwięki mogą sprawiać, że głowę przechylają też mniej uzdolnione psy.

Źródła: Eötvös Loránd University (ELTE), Animal Cognition, Science.