Stworzenie rutyny wellness pozwala na przyjęcie zdrowych nawyków, które łatwo wpasują się w codzienny styl życia, co może być szczególnie korzystne, gdy sprawy dookoła wydają się być poza kontrolą. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie, rytualne zachowania "rozwinęły się jako sposób na wywołanie spokoju i zarządzanie stresem spowodowanym nieprzewidywalnością i brakiem kontroli, potęgując nasze przekonanie, że jesteśmy w stanie panować nad sytuacją”.

"Potrzebujemy wewnętrznej struktury, ponieważ nasze życie zewnętrzne stało się całkowicie nieuporządkowane, a to wywołuje niepokój i stres" – mówi Robin Foroutan, dietetyczka medycyny integracyjnej z Nowego Jorku oraz rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki – "Na początku myśleliśmy, że to będzie mała przerwa – kilka krótkich tygodni, a potem wrócimy do życia, jakie znamy. Teraz wiemy, że prawdopodobnie tak się nie stanie. Nie wiemy, jak długo to potrwa, ale możemy znaleźć sposób, by zachować równowagę i uporządkować swoje wnętrze w tych czasach chaosu na zewnątrz."

Zaangażowanie się w rutynę odnowy biologicznej z naciskiem na dobre odżywianie, ćwiczenia, zdrowy sen i radzenie sobie ze stresem może poprawić nasze zdrowie i samopoczucie oraz wzmocnić naszą odporność w czasie, kiedy możemy jej najbardziej potrzebować.


Jak stworzyć rutynę wellness?

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że ważne jest, aby zaplanować racjonalną rutynę, którą realnie i łatwo można zaszczepić do naszego stylu życia. Jednym ze sposobów jest rozpoczęcie od małej rzeczy i budowanie na niej pozostałych zdrowych nawyków.
Oto kilka wskazówek, które pomogą zacząć: 

Ustal regularne godziny snu, jedzenia i ćwiczeń

"Większość ludzi czuje się lepiej, kiedy idą spać i budzą się, jedzą posiłki oraz zapewniają sobie stałą porcję ćwiczeń fizycznych o stałych porach” – mówi Marysa Cardwell, dietetyczka i certyfikowana trenerka osobista z Salt Lake City.

Staraj się spać 7-9 godzin dziennie – to klucz to zmniejszenia poziomu hormonu stresu i zgromadzenia ładunku energii na kolejny dzień. I pamiętaj – im wcześniej pójdziesz spać, tym mniejsza szansa na nocne podjadanie!

Marysa Cardwell radzi, by ustalać też regularne pory posiłków. Staraj się jeść co najmniej co cztery godziny, bo zapobiega spadkowi to poziomu cukru we krwi, który może prowadzić do przejadania się. Według Robin Foroutan wzięcie kilku głębokich oddechów i rozkoszowanie się zapachem jedzenia przed posiłkiem, a następnie bardzo dokładne przeżuwanie jedzenia może pomóc uczynić każdy posiłek zdrowym rytuałem.

W przypadku planowania aktywności fizycznej wybierz porę, której najprawdopodobniej będziesz się trzymać. Może to oznaczać poranny spacer przed rozpoczęciem dnia pracy lub zaplanowanie swoich ulubionych zajęć fitness w kalendarzu.