Dlaczego w internecie krąży tak wiele mitów? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o internetowych mitologiach.
Dlaczego w internecie krąży tak wiele mitów? [AUDYCJA]

Kiedyś wśród rodziców krążyły plotki o czarnych samochodach marki Wołga, które krążą po mieście i porywają dzieci. Dziś, w epoce – z pozoru – lepszego dostępu do informacji i bardziej racjonalnych postaw takie mity wcale nie zanikły. Wręcz przeciwnie, co jakiś czas możemy dowiedzieć się, że uczniom zagraża tajemniczy “błękitny wieloryb”, a najlepszym lekarstwem na wszelkie choroby jest “lewoskrętna witamina C”. Takie poglądy, powielane i wzmacniane dzięki internetowi, mogą stanowić dla nas realne zagrożenie, o czym pisałem m.in. http://www.focus.pl/artykul/ziemia-jest-plaska-szczepionki-to-zlo-ci-ludzie-odrzucaja-dorobek-naukowy-naszej-cywilizacji. A zarazem nawet tak doświadczeni sceptycy jak James Randi (z którym http://www.focus.pl/artykul/ten-czlowiek-skutecznie-demaskuje-oszustow-pseudonauki-w-polce-planuje-sie-zabic-170914015211) przyznają, że nie mają dobrej recepty na przeciwstawienie się wszechobecnej dziś postprawdzie.

Co napędza krążące po sieci mity? Jakie ludzkie potrzeby zaspokajają? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM: Anna Rzeźnik, strateg w firmie doradczej CPC Brand Consultants, członkini grupy o nazwie Królicza Nora.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o http://www.focus.pl/artykul/czy-istnieje-co-takiego-jak-prawda-i-fakt-blog, http://www.focus.pl/artykul/do-czego-jest-dzis-potrzebna-filozofia-blog,http://www.focus.pl/artykul/czy-modzie-korzysta-jeszcze-z-facebooka-blog, http://www.focus.pl/artykul/jak-firmy-badaja-nasze-upodobania-i-zachowania-blog i http://www.focus.pl/artykul/jaka-role-odgrywaja-dzis-sceptycy-blog, a także Kongres Badaczy Rynku i Opinii, który odbędzie się niedługo w Warszawie.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 14 października o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!