Czy drukarka 3D może wyprodukować wygodne ubranie? Może. Dowiedli tego Jessica Rosenkrantz i Jesse LouisRosenberg ze studia projektowego Nervous System. Najpierw zeskanowali ciało modelki w trzech wymiarach, używając w tym celu laserowego skanera. Potem zaprojektowali suknię składającą się z tysięcy połączonych ze sobą elementów. Została ona wydrukowana na drukarce 3D z plastiku w jednym płaskim „kawałku”. Po wyjęciu z urządzenia kreacja sama się uformowała, doskonale dopasowując się do kształtu ciała modelki. I choć powstała z plastikowych elementów, nie była sztywna ani niewygodna.

To jeden z pierwszych przykładów zastosowania druku 4D. Chodzi o to, by zmienić kształt i zachowanie obiektu, który wyprodukowała drukarka 3D. Czwartym wymiarem jest czas, w którym wydrukowany obiekt zmienia kształt i właściwości. Dzieje się tak pod wpływem zewnętrznych warunków. Obiekty wydrukowane w ten sposób potrafią zmieniać się w obecności wody czy powietrza, pod wpływem ciepła, pola magnetycznego, ciśnienia lub potrząsania.

W przyszłości taka technologia ma pozwolić na produkowanie ubrań „na miarę” co najmniej tak tanio jak obecnie w fabrykach. Przyszłość przemysłu odzieżowego zależy też od różnorodności materiałów reagujących na rozmaite bodźce. Ubrania dostosowujące swoją długość i kolor do miejsca i pory dnia, wzory z kwiatami, które otwierają się i zamykają w zależności od pory dnia, temperatury a nawet wilgotności – to tylko niektóre z pomysłów kreatorów czterowymiarowej mody.

Jednak zastosowań dla druku 4D jest znacznie więcej. „Biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologii, nietrudno sobie wyobrazić, że za 50 lat możemy drukować sobie także domy, samoloty i wiele innych niezbędnych produktów” – uważa prof. Chua Chee Kai, dyrektor centrum badawczego nad drukiem 3D i 4D na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze.

Tworzywa bardziej inteligentne

Drukowanie trójwymiarowe robi się coraz bardziej popularne. Polega ono na tworzeniu przez maszynę obiektów na podstawie cyfrowego modelu. Tworzywem dla drukarki 3D mogą być plastiki, metale, papier, materiały ceramiczne, a nawet organiczne, np. żywe komórki.

Technologię tę z sukcesem wykorzystuje się do produkcji narzędzi, części zamiennych, protez czy modeli. Trójwymiarowe drukarki pracują coraz szybciej i taniej.