Dwa superksiężyce w jednym miesiącu. Sierpień rozpieszcza miłośników Srebrnego Globu

Stosunkowo rzadko się zdarza, aby w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego można było obserwować dwie pełnie Księżyca. Znacznie rzadziej się jednak zdarza, aby obydwie pełnie dotyczyły superksiężyców. Sierpień będzie właśnie takim miesiącem.
Dwa superksiężyce w jednym miesiącu. Sierpień rozpieszcza miłośników Srebrnego Globu

Aby dwie pełnie zmieściły się w jednym miesiącu, pierwsza z nich musi pojawić się już w pierwszych dniach, wszak między kolejnymi pełniami jest zwykle 29,5 dnia. W sierpniu jednak pierwszą pełnię będziemy obserwować już w nocy z 1 na 2 sierpnia.

Choć Księżyc znajdzie się na przedłużeniu linii Słońce-Ziemia dokładnie o godzinie 20:33 polskiego czasu, to na polskim niebie wzejdzie dopiero o godzinie 21:00, aby zajść o godzinie 5:09 2 sierpnia. Jeżeli pogoda dopisze i nocne niebo pozbawione będzie chmur, będziemy mogli obserwować tarczę Księżyca nieznacznie większą od tej, z jaką mamy do czynienia zazwyczaj. Wynika to z faktu, że Księżyc krążąc wokół Ziemi, porusza się po orbicie eliptycznej, przez co jego odległość od Ziemi zmienia się w zakresie od 350 do 406 tysięcy kilometrów. Kiedy do pełni dochodzi w momencie przejścia przez okolice perygeum orbity (punkt najbliższy Ziemi) mamy do czynienia z superksiężycem/superpełnią, bowiem Księżyc znajdujący się bliżej Ziemi wydaje się po prostu nieco większy. 1 sierpnia Księżyc znajdzie się w odległości zaledwie 357 530 km od Ziemi.

Czytaj także: “Super blue moon”, czyli jak zaćmienie Księżyca stało się sensacją. Co w końcu zobaczymy?

Drugi miesiąc letnich wakacji zakończy druga pełnia Księżyca, do której dojdzie 30 sierpnia. Tutaj warto wspomnieć, że druga pełnia w tym samym miesiącu, pojawiająca się średnio raz na 30 miesięcy, zwyczajowo nazywana jest niebieskim księżycem, choć sam kolor niebieski nigdzie się na Księżycu nie pojawia. Tak się składa, że także i ta pełnia będzie superpełnią, bowiem Srebrny Glob znajdzie się wtedy jeszcze trochę bliżej Ziemi. W momencie pełni jego odległość od Ziemi zmniejszy się do 357 344 km.

Dwie superpełnie w jednym miesiącu? To się nie zdarza za często

Po raz ostatni dwie superpełnie w jednym miesiącu można było obserwować w 2018 roku. Jeżeli natomiast w tym roku warunki pogodowe pokrzyżują nam plany i uniemożliwią obserwowanie obu pełni, będziemy musieli poczekać aż do 2037 roku.

W razie, gdyby jednak zachmurzenie uniemożliwiło obserwowanie dzisiejszej superpełni, można zawsze rzucić okiem na to, jak wygląda pełnia nad Koloseum. Transmisję z obserwacji będzie można zobaczyć na kanale Virtual Telescope Project.

https://www.youtube.com/watch?v=eYfm62LjWZw

Skoro już będziemy mieli większą niż zwykle tarczę Księżyca na nocnym niebie, zupełnie za darmo, można przy okazji spróbować zlokalizować na niej miejsca, w których ponad pół wieku temu wylądowały załogowe misje programu Apollo.

Jeżeli natomiast spojrzymy na dolną krawędź tarczy, w okolice księżycowego bieguna południowego, będziemy spoglądali mniej więcej w stronę miejsca, w którym już za kilka lat ponownie staną ludzie. Jak na razie jednak nie wiadomo, czy pierwszą załogą, która tam dotrze, będzie załoga amerykańska, czy chińska. O tym przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych sześciu lat, a z pewnością przed kolejną podwójną superpełnią.