Dzień asteroid już 30 czerwca

Pierwszy „Dzień Asteroid” odbędzie się 30 czerwca 2015 roku, w rocznicę Katastrofy Tunguskiej z 1908 roku – największego w ostatnich wiekach zderzenia asteroidy z Ziemią.

„Dzień Asteroid” to inicjatywa, którą wspiera Discovery Science, by upowszechniać wiedzę na temat asteroid. Z tej okazji przygotowano specjalną ramówkę i ekskluzywny wieczór astronomiczny wraz z Niebem Kopernika – planetarium Centrum Nauki Kopernik. Dodatkową atrakcją, nie tylko dla fanów astronomii, jest konkurs, w którym główną nagrodą jest wycieczka do obserwatorium w La Palma.

Czytaj więcej:

Naukowcy przekonują, że zagrożenie ze strony asteroid jest bardzo realne, dlatego ustanowili „Dzień Asteroid”. Głównym założeniem akcji jest rozpowszechnianie wiedzy o kosmosie i zwiększanie świadomości na temat działań, jakie ludzkość może podjąć, aby uchronić się przed potencjalnymi przyszłymi skutkami zderzenia Ziemi z ciałem niebieskim.

– Są różne stopnie ryzyka zderzenia asteroid z Ziemią. Wiele zależy od wielkości obiektu i miejsca w które konkretnie spadnie. Istnieją także inne zmienne. Jeśli dowiemy się o niebezpieczeństwie odpowiednio wcześniej, będzie wtedy czas na ewakuację zagrożonego obszaru. Jednak w przypadku, gdy będzie to z zaskoczenia, w miastach może dojść do ogromnych zniszczeń. Myślę, że najważniejsza jest wyprzedzająca wiedza, ponieważ można wtedy podjąć kroki w celu ochrony ludzkości, zwierząt i innych stworzeń na Ziemi – mówi Brian May, legendarny gitarzysta zespołu „Queen”, a także doktor astrofizyki.

Naukowiec wraz z Grigorijem Richtersem, reżyserem filmu „Ostatnie dni świata” zapoczątkował projekt „Dzień Asteroid”, który ma na celu wczesne wykrywanie obiektów zagrażających Ziemi. Do projektu przyłączyło się wielu wybitnych naukowców, astronautów i ludzi mediów, jak chociażby Martin Rees, brytyjski Królewski Astronom i kosmolog czy Richard Dawkins, brytyjski zoolog, etnolog, ewolucjonista i publicysta.

W ramach obchodów „Dnia Asteroidy” 30 czerwca w Niebie Kopernika – planetarium Centrum Nauki Kopernik odbędzie się specjalny wieczór tematyczny, w ramach którego Discovery Science przygotowało przedpremierowy pokaz filmu OSTATNIE DNI ŚWIATA. Młody filmowiec z Londynu bierze udział w badaniach obiektów bliskich Ziemi i dokonuje przerażającego odkrycia: w ciągu krótkiego czasu świat zostanie zniszczony. Czy to naprawdę może się wydarzyć? Emisja poprzedzona zostanie prelekcją Karola Wójcickiego, pasjonata astronomii i popularyzatora nauki oraz specjalną wypowiedzią Briana Maya dla polskich widzów. Podczas spotkania dowiemy się, czym są asteroidy i  – zamiast czekać, aż spadną – sami wybierzemy się w podróż do jednej z nich. Wejściówki będzie można zdobyć, biorąc udział w konkursach na fanpage’u i stronie internetowej Discovery Science.

Jak wziąć udział w konkursie:

Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę do La Palma w Hiszpanii połączoną z prywatnym zwiedzaniem obserwatorium, w którym znajduje się największy teleskop na Ziemi, zgłoś się koniecznie do konkursu Discovery Science z okazji Dnia Asteroid!

Wystarczy, że nakręcisz film lub zrobisz zdjęcie ukazujące, jak uchronić się przed uderzeniem asteroidy w Ziemię i prześlesz swój pomysł do nas.

Przesłane zgłoszenia oceni jury, w skład którego wejdą: Brian May, naukowcy i astronauci. Zwycięski pomysł zostanie zaprezentowany milionom widzów.

Czas ucieka – wyślij swoje zgłoszenie do 30 czerwca 2015 roku!

Więcej na temat specjalnej ramówki Discovery Science oraz konkursu: www.discoverychannel.pl/programy/dzien-asteroid/


OSTATNIE DNI ŚWIATA, Premiera: wtorek, 30 czerwca 2015r., o godz. 21.00 na Discovery Science