E-wanna bezpieczna dla seniorów

Uczeni z Politechniki Gdańskiej opracowali e-wannę, która zmierzy np. częstość uderzeń serca osoby kąpiącej się, temperaturę wody, oraz wykryje czy taka osoba się porusza. Przyda się ona przede wszystkim osobom starszym lub z chorobami układu krążenia.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli rozbudowany system urządzeń domowych, przydatnych osobom starszym. Jednym z takich urządzeń jest tzw. e-wanna, która osobom starszym czy z chorobami układu krążenia zapewni bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Urządzenie jest wyposażone w szereg czujników ruchu oraz m.in. dwie elektrody EKG i czujnik pomiaru temperatury. Umożliwiają one wykrycie aktywności osoby kąpiącej się np. określą, czy taka osoba jest już w wannie, dopiero do niej wchodzi, czy się w niej porusza. Czujniki potrafią także wykryć, czy w wannie siedzi człowiek, czy może wpadła tam butelka szamponu albo gąbka. 

Elementem systemu jest też czujnik temperatury, informujący czy temperatura wody w wannie się zmienia, czy jest za wysoka, czy za niska. Dzięki przygotowanemu przez uczonych z PG zestawieniu sensorów, można monitorować stan chorego.

“Gdy osoba kąpiąca się jest zanurzona pod wodą, a jej akcja serca maleje, to można ocenić, że coś złego dzieje się z jej zdrowiem. Gdy wykryjemy takie zagrażające życiu i zdrowiu zagrożenie wanna automatycznie wypuści wodę” –  tłumaczy dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej. Jednocześnie służby ratownicze, dzieci czy sąsiedzi – zapisani w systemie jako odbiorcy alertów – zostaną poinformowani o wykrytym niebezpieczeństwie, aby szybko mogli zareagować.

Dane zebrane z poszczególnych czujników przesyłane są do stacji centralnej, która wysyła zebrane informacje i powiadomienia na telefon komórkowy dzieci chorego lub telefon lekarza.

Dr Rumiński zaznacza, że na razie bardzo trudno określić koszt takiej wanny. “Koszt produkcji samych podzespołów, elementów składowych nie jest duży, ale to firma wdrażająca nasze rozwiązania określi, jaki będzie ich model biznesowy. Jeżeli ktoś już będzie miał stację centralną, to zakup samej maty do wanny nie będzie już duży. Cały system nie będzie kosztował więcej niż kupno komputera” – tłumaczy. Wyłoniono już firmę, która będzie wyceniała urządzenia opracowane w projekcie “Domestic” i przygotuje procedurę komercjalizacji. 

W ramach programu „Domestic – domowy asystent osób starszych i chorych” naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali m.in. mobilny monitor pracy serca, i-wagę, specjalną narzutę na fotel, która czuwa nad stanem pacjenta. Dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej – w wysokości 3 mln 600 tys. złotych – pozwoliło na przygotowanie prototypów urządzeń.

Szczegółowe informacje na stronie projektu: www.domestic.gda.pl.